Foto: Archiv Petra Ekla

Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.

Zveřejněno: 01.07.22

Petře, proč jste se dal na Core Energetics?

Odjakživa mne zajímaly otázky kolem smyslu života, lidské osobnosti, jak jako lidé fungujeme, jak funguje svět, jak ho vnímáme nebo jak fungují vztahy mezi lidmi. Hodně jsem četl a díky tomu bylo to mé hledání zpočátku především intelektuální.

Někdy roku 2007 jsem jel na workshop. Mělo to být “něco jako jóga” pod vedením zahraničních lektorů, aspoň to tak znělo podle popisu kamarádů, kteří mě zvali. Nakonec se ukázalo, že to je velmi intenzivní práce s fyzickým cvičením, s čakrami, dechem a pozorností, která mne přivedla do nových stavů vědomí a zprostředkovala mi hluboký kontakt se mnou samotným i s ostatními lidmi.

Jak si to mohu představit?Vnímal jsem najednou mnohem víc tělo a pocity, zatímco mysl ustupovala do pozadí. Napojení mezi lidmi bylo na jiné úrovni. A potkal jsem se tam poprvé i se svými traumaty, která mi právě v tomto dosud bránila. Tím začalo mé období workshopů práce s tělem, kterých jsem absolvoval desítky, postupně mi pomohly uzemnit se a žít mnohem víc na fyzické úrovni.

Ale metoda Core Energetics vás teprve čekala?

Ano, až o nějakých pět let později se v Praze ukázala Anna Timmermans, ředitelka Core Energetics Institutu v Holandsku, s workshopem na téma Ano–Ne. Její práce mě vážně oslovila. Nadchlo mě, jak s námi pracovala, navíc tam byla spousta zábavy a hlavně životní energie. Tenkrát jsem se poprvé opravdu potkal se svým vztekem a fascinovalo mě, jak ho ve mně dokázala najít, zacílit a nechat ho uvolnit.

Jaké psychosomatické nebo psychické problémy pomáhá metoda řešit?

Díky jejímu holistickému přístupu je Core Energetics vcelku univerzální a díky práci s tělem zasahuje i do problémů z raných stádií vývoje, která nefungují přes intelekt. U psychických problémů funguje dobře tam, kde je alespoň částečně funkční integrita osobnosti a řekl bych, že pokrývá běžné spektrum tohoto oboru.

Díky aktivní práci s tělem je výborná na únavy, deprese a vyhoření. Pomáhá řešit vztahy, a to i partnerské, a párově. Uzemnění s pomocí terapeuta a přímá fyzická pomoc při práci s traumatem pak cílí na různé panické ataky, krize a úzkosti, stres. Z osobních problémů jde o sebevědomí, pracovní, finanční problémy či problémy s učením.

Core Energetics obecně pomáhá najít nové cesty, a to i na fyzické úrovni – dovolím si zhroutit se, rozpadnout nebo bojovat, nastavit hranici – a stimulovat zdravé jádro, které samo hlídá naši vnitřní integritu a rovnováhu. Nezaměřuje se přímo na eliminaci problému, ale soustředí se na posilování zdravého jádra, které pak zajistí ozdravný proces z hloubky.

Metodu jste studoval čtyři roky v Holandsku, proč právě tam?

Prvně proto, že na té škole studovali dva mí dobří kamarádi a měl jsem od nich reference. Dál jsem znal několik učitelů ze školy díky pár workshopům, co v ČR zorganizovali. A pak, v Evropě není moc na výběr. Existuje jen institut v Anglii, Řecku a Holandsku. Ten holandský měl navíc nejlepší pověst, zázemí a zahraniční lektory. Po “introduction víkendu” ve škole, kdy jsem si prožil výuku a její kolektiv a atmosféru na vlastní kůži, jsem měl jasno. Hledal jsem i něco podobného v Česku. Z blízkých možností jsem našel akorát Biosyntézu, ale ta mne neoslovila, ač byla finančně na zlomku ceny. 

Nakolik takové studium finančně vyjde?

Částka je pro většinu mých známých šokující. Snažil jsem se šetřit, kde se dalo, třeba na kvalitě cestování a pobytu. I tak mne ty čtyři roky vyšly zhruba na milion a půl. Z toho samotné školné bylo zhruba něco kolem půl milionu. Ale součástí jsou i povinné vlastní terapie, zhruba padesát hodin ročně, a další dva roky praxe a supervize. Zbytek je cestování a ubytování, literatura.

Jak dlouho jste se pro školu rozhodoval?

Tři roky. Něco uvnitř po tom toužilo a potřebovalo to. Z dnešního pohledu to bylo naprosto bláznivé rozhodnutí, ale jedno z těch, které šlo odněkud úplně zevnitř. Měl jsem strach, ale i touhu a víru, že to dám. Bylo mi téměř čtyřicet, život neměl šťávu ani cíl, oblast IT mě deprimovala a přišla mi bezduchá. Zásadním faktem souvisejícím s takovým rozhodnutím, byla reakce na další vývoj. Problémy mě nutily je řešit, a jedním z nich byla moje hodnota a strach si říct o své potřeby.

Co se tím změnilo?

Začal jsem se vidět jinak, mít jiné sebevědomí, víc vnitřního klidu, řekl si o víc peněz za svou práci a začal ji dělat jinak. Díky tomu mě zase začala bavit a během čtyř let školy se můj příjem v IT zdvojnásobil.

Byla to tedy dobrá investice? 

Nevím, jestli se mi to kdy vrátí finančně, ale hodně se mi vrátilo už tím, že jsem spokojenější, stabilnější, schopný líp žít život a prožít se skrz jeho problémy. Zásadně to ovlivnilo i moje vztahy, rodinu, práci a hodnoty. A samotná škola a kolektiv – to byly nejlepší dny života a z lidí odsud zůstali jedni z nejbližších přátel.

Už dříve jste se věnoval Aquahealingu, což je z pohledu laika podobná práce s uvolněním, ale ve vodě s teplotou lidského těla. Mají obě metody něco podobného?

Z dnešního pohledu je Aquahealing malou podmnožinou Core Energetics s tím, že je ve vodě. Je to asi jako porovnat vědomou masáž a body–psychoterapii. Aquahealing je výborný především na problémy z raných stádií vývoje. Pracuje na fyzické a citové stránce. Klient je pasivní, občas i usne, a vědomě ani intelektuálně nepozná, že se něco změnilo.

Core Energetics sice také pracuje s vědomým dotekem, s fyzickým kontaktem s klientem, s energií, ale je to jen jeho malá část. Pro mne byl Aquahealing mezikrokem. Kvůli svým zraněním z dětství jsem začínal svůj život jako astronaut s omezeným kontaktem s tělem a pocity, ale nevěděl jsem to. Vyhovoval mi stav hlavy a myšlení, ale nebyl jsem moc v reálném kontaktu se sebou ani s lidmi.

Moje duše si postupně sama hledala cestu k tělu, emocím a opravdovým vztahům. Přes masáže, přes Aquahealing… Až Core Energetics mi ale vše integrovalo, dalo mi strukturu a zázemí psychologického pozadí, mapu a další nástroje. Dostal jsem základní kontext a také energetický kontejner. Díky tomu už teď v Aquahealingu využívám know-how z Core Energetics.

Tato metoda využívá dýchací techniky, fyzický pohyb a mezilidskou interakci – v čem je odlišná třeba od jógy nebo různých tradičních východních stylů?

Core Energetics vychází zčásti z práce Williama Reicha, a pak Bioenergetiky. Pracuje tedy se západním pojetím a chápáním energetiky lidského těla, ale integruje i ten východní pohled na čakry a podobně. Pro práci s energií a spojení s tělem se používají některé asany či různá cvičení z čchi-kungu a další pozice.

Core Eneregetics je body-psychoterapie, je tu tedy interakce klienta a terapeuta nebo skupiny klientů mezi sebou a terapeuta, nějaký psychologický model, rámec, komunikace a podobně. Metoda je ale značně intuitivní a každá session je improvizací.

Měl byste modelový příklad?

Co se týká možnosti dělat jinou volbu, mám krásný vlastní příklad, kdy rozhodnutí dělalo doslova celé tělo. Jednou jsem řešil problém, kdy jsem v práci vedl projekt, už druhým rokem, a nebavilo mě to. Užíralo mě to, bylo toho na mě moc. Neviděl jsem možnost, jak z toho ven, aniž bych tu práci úplně zapíchnul a byl tím, kdo selhal a zklamal…

To jste řešil v rámci své výuky této metody?

Ano, ve škole mě terapeutka posadila ke zdi v pozici jako na židli, ale bez židle, kdy se přetěžují svaly nohou. (smích) A čekala, co se bude dít. Byl jsem v té poloze a trpěl, tak vzala ještě roller, takovou desetikilovou velkou rouru, ať ho ještě držím. Moje tělo moc dobře vědělo, že má naučeno, že nesmí zklamat. Stejně tak hlava. Současně ale tělo ztrácelo sílu, nohy se třásly…

Co jste dělal?

Zkoušel jsem říct “Ne”, ale celé tělo bylo v konfliktu, protože nezvládalo a snažilo se přirozeně odmítnout další zátěž. Současně se pralo se strachem ze selhání, nechtělo říct: Ne. Prostě vnitřní konflikt. Za chvíli se mi to podařilo a já naprosto roztřesenej a otřesenej poprvé zablekotal: “Noooo”. A vnímal jsem, jak je to fyzický souboj v rámci celého těla. A tak se tato situace víckrát opakovala. Tělo chvíli vytřásalo strach a stres, ale současně ve mně rostla euforie, že jsem se zbavil zátěže, že jsem svobodný. Hurá.

Jaký to mělo vliv na situaci v práci?

Po návratu domů jsem v práci řekl, že už to nedávám, že moc rád ustoupím a vezmu jen podpůrnou roli. Už ale nebudu vedoucí. Kamarád a kolega se jí rád zhostil, všichni s tím byli v pohodě.

Musí se procházet cestou fyzického nepohodlí?

Na to mám jinou zkušenost, kdy jsem ve škole řešil nezvladatelný strach z kontaktu s cizími lidmi, bylo to hned v rámci prvního bloku. Prvně jsem to veřejně sdílel, už to byla pro mne před tolika lidmi odvaha. Ředitelka Anna mi řekla, ať se podívám po sále se zhruba stovkou lidí – a všechny jsem viděl mračící, jak mě nenávidí a jejich temné stíny v obličejích.

Pak mne vzala za ruku, uklidnila mne, a ať se spojím se sebou a podívám znovu a pořádně, co vlastně vidím. Bylo to, jako když se začne zvedat mlha, jako když najednou prohlédnete. V sále byla halda lidí a většina mi vyjadřovala sympatie.

Chvíli jsem nechápal, ale pak mi to došlo – to první automaticky produkovala moje mysl, abych nezkoušel jít do opravdového kontaktu. Jen mi ukazovala moji ochrannou projekci, kterou si vyrobila někdy v raném dětství. A já v tom denně žil při setkání s větším cizím kolektivem.

Pomohlo to?

Hlavně za mnou po skončení přišlo pár lidí, že to sami znají, a že děkují za moje sdílení. Najednou se hradby mezi mnou a lidmi okolo prolomily, nebyl jsem v tom sám. Zpětná vazba skupiny a práce se skupinou jsou z mé zkušenosti nesmírně silná věc.

Miluj své tělo - to je název vašeho webu. Je důležité milovat své tělo?

Ten název nemá primárně na mysli snažit se přijmout jen své tělo, i když je to jeden z kroků k vlastní spokojenosti. Miluj své tělo – protože tělo je tvoje “vozítko” tady na Zemi. Je naším spojením se zemskou realitou. Jenom tělo ti dokáže sdělit, jak se cítíš a co potřebuješ. Jen ono dokáže přinášet příjemné i nepříjemné pocity. Vede nás.

Jen tělo ti umožní prožívat život teď a tady. Umožní ti obejmout tvoji ženu, pohladit děti a vnímat tak i fyzicky lidi kolem nás. To tělo s nimi komunikuje, pokud jsi s ním v kontaktu. Zrychlí se tep při vzrušení z blízkého člověka… Pokud milujete tělo a dáváte mu to najevo, ono vám to vrací. A pokud ho ignorujete nebo nemáte rádi, ono vám to vrací též.

Čím si lidé nejčastěji brání v nalezení zdroje své živosti a kde ho nacházejí?

Pokud bych to měl zobecnit, potom si dnes lidé nejčastěji brání ve své živosti a kreativitě tím, že nejsou ve spojení se sebou samými. Žijí často konáním, zejména prací, a sledováním, ať už dění v mobilu nebo v dalších technologiích. Mnohem méně času tráví prostým bytím… Přitom základem spokojenosti a zdraví člověka je primárně dokázat být. Aktivně být, vnímat, cítit, prožívat. Ať už zažívám cokoli.

Nejčastější odpověď na to, proč lidé přišli na naši skupinu, znělo: “Abych byl/a chvíli jen sama se sebou, měl/a čas na sebe.” To, že se někam posunou, něco objeví, změní, pro ně má určitě svojí hodnotu. Z mého pohledu je ale ten základ učit se být, přijmout, co zrovna je. A pokud mi to nevyhovuje, naučit se hledat řešení a z tohoto místa spojení se s vlastní silou a odvahou to změnit.

Proč lidé nedokáží být se sebou?

Je to často spojeno s nějakým jejich vzorcem. Třeba strachem, že něčeho bude málo, a tak mají nutkání stále vydělávat, něco produkovat. Spousta jejich denních činností jsou různé neurózy a naplňování falešných potřeb, nikoli přirozené kreativní flow.

Související

Jak bojovat s osamělostí?

Z osamělosti se v posledních letech stala civilizační choroba. Trápí především teenagery a seniory. Organizace ŽIVOT 90 natočila sérií videí s návody, jak s osamělostí bojovat.


Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Nemoc vždy vzniká na úrovni psychiky. Příčinu je třeba hledat tam, říká psychosomatička

Simona Frydrychová, dnes odbornice na psychosomatiku podle Dr. Dahlkeho, se začala o osobní rozvoj zajímat před více než deseti lety. Její duševní transformaci odstartovala, jak už to ostatně bývá, velká osobní krize.


Terapie smíchem: nesmysl nebo stojí za vyzkoušení?

Ne nadarmo se říká, že smích je nejlepší lék. A za tímto tvrzením stojí i exaktní věda. Když se smějeme, do krve se nám uvolňují endorfiny, známé jako hormony štěstí. Ty zlepšují naši náladu podobně jako pocity, které můžeme zažívat třeba po cvičení.