Foto: Lukáš Bíba

Psychika je dnes nejčastější příčinou nemocí, říká akupunkturista

Pavla Vícha odjakživa zajímalo léčitelství a měl to štěstí, že poznal mnoho nadaných mistrů, kteří dostali do vínku mimořádné schopnosti. A on sám se chtěl věnovat něčemu podobnému.

Zveřejněno: 10.01.22

„Žádný takový dar ale nemám, proto jsem hledal metody, které jsou naučitelné,“ vypráví jogín, který začal studovat ájurvédu - nejdříve v Čechách a potom také v Indii. „Tam mi ale došlo, že dělat ájurvédu u nás na úrovni jako je na východě, nelze. U nás by to byla jen velmi drahá imitace ájurvédy. Byliny a oleje, které stojí v Indii pár korun, nebo tam rostou jako plevel, jsou totiž tady za tisíce. Problém je i s procedurami, které jsou zde jen těžko proveditelné, nebo na ně nebudete mít v Čechách oprávnění. Dále jsou zde jazykové a kulturní bariéry. Například důležitost znát sanskrt nebo syndrom gurua, který se zdráhá předávat své učení, dokud nejdříve roky nezkouší vaše morální, etické a spirituální kvality.“

Pavel se proto rozhodl hledat dál něco, co je v našich podmínkách použitelné, dostupné a může tak říkajíc sloužit všem. Začal na Karlově univerzitě studovat fyzioterapii a právě tam se poprvé setkal s akupunkturou a tradiční čínskou medicínou.

„Tehdy mi došlo, že vzdělání v oboru čínské medicíny, které máme u nás k dispozici, je na velmi dobré úrovni. Dokonce jsem slyšel, že samotní Číňané někdy jezdí studovat některé akupunkturní systémy na Západ, protože k nim nemají doma přístup.“ Pavla na akupunktuře také zaujalo, že může lidem pomoci velmi levně, navíc efekt se často dostaví téměř okamžitě. Poté, co vystudoval První školu tradiční čínské medicíny, si otevřel vlastní praxi.

Pavel Vích se kromě akupunktury zabývá i fytoterapií, tedy léčbou rostlinami, tuina masážemi, reflexní terapií a také jógou.Jaké problémy tradiční čínská medicína potažmo akupunktura léčí?

Tato medicína má, stejně jako ta naše západní, mnoho odvětví, jako je například gynekologie, geriatrie, dětská medicína, interna, neurologie a tak dále. Je tam vlastně všechno, co byste našli v moderní medicíně. Ta čínská se přitom skládá z pěti dovedností, což je kromě akupunktury také fytoterapie, dietetika, cvičení čchi-kung a nakonec tuina, tedy masáže. Každá tato metoda má v léčbě svou nezastupitelnou úlohu. To znamená, že co nezvládne akupunktura, to zvládnou masáže nebo byliny. Co nevyřeší předchozí zmíněné postupy, tam pomůže cvičení nebo dietetika. Běžně se při léčbě většinou kombinují všechny tyto metody.

Co se týká akupunktury, je dobrá zejména na různé funkční záležitosti, kdy ještě nenastávají strukturální změny. Původně byla brána jako preventivní léčba pro lidi, u nichž se disharmonie zatím vyskytovala jen na “energetické” úrovni. Byla to harmonizační metoda určená k předcházení problému. Skrze ni vlastně do organismu vkládáme různé informace, například: tady zprůchodňuj, vyživ, ohřej, ochlaď, uvolni napětí… Pracujeme ale jen s tím, co v těle je. U hodně vyčerpaných lidí, kde je velká “prázdnota”, není takzvaně čím “hýbat“ a nemají kapacitu realizovat vkládané informace. Právě v takových případech není akupunktura léčbou první volby.

Můžete uvést nějaký příklad funkčního problému?

Někoho bolí žaludek a chodí po různých vyšetřeních. Ta říkají, že mu vlastně nic není. Jediná léčba je pak podávání léků na bolest, antidepresiva nebo něco podobného. Přitom podle tradiční čínské medicíny je to například jasná disharmonie mezi játry a žaludkem, kdy takzvané dřevo napadá zem. Což je snadno akupunkturou řešitelné. 

Předpokládám, že za vámi ale lidé chodí i se závažnějšími problémy, než je „pouze“ nerovnováha…

Ano, bohužel za mnou často chodí klienti s rozvinutými dlouho neřešenými problémy. Mají nejenom funkční, ale i strukturální změny, například různé výhřezy, poklesy, deformity a jiné změny na tkáních. To už je ale na akupunkturu dost pozdě. V těchto případech se dá řešit třeba bolest a zastavovat prohlubování se daného stavu. Na takto pokročilé případy se hodí spíše byliny, které, když jsou dobře indikované, fungují skvěle. Ale i tak je léčba v takovém stavu obtížná, zdlouhavá, a kolikrát s nejistým výsledkem. Vždy do hry vstupuje ještě individuální konstituce pacienta a jeho spolupráce při léčbě… Jinak byliny perfektně fungují třeba i jako doplněk ke konvenční medicíně. Když například člověk podstupuje chemoterapii, radioterapii nebo při léčbě kortikoidy, antibiotiky... Umí takřka eliminovat všechny vedlejší účinky, jako je například nevolnost, padání vlasů, zácpa, suchost v puse.

S kombinací různých technik se dá tedy vlastně ovlivnit do určité míry všechno.

Nicméně jak už jsem naznačil, všechno má své limity, a ty jsou hodně individuální. Dokážu si tedy představit, že přijde někdo s vážnějším stavem a já mu pomůžu jen pomocí akupunktury. Pak se naopak dostaví někdo se zcela běžným problémem, který jsem vyřešil už mnohokrát u jiných lidí, ale u toho daného člověka s tím nedokážu pohnout. Když odhlédnu od toho, že bych udělal špatnou diagnostiku a léčbu bych nasadil špatně, důvodem neúspěchu může být psychika pacienta. Je poměrně časté, že pacienti využívají svůj problém, aby se jim dostala péče, pozornost, zájem. Skrze něj mají také určité postavení a přináší jim výhody a moc. Představte si, že byste je léčbou o něco takového připravili. Takového člověka nemáte šanci reálně vyléčit, protože si svůj problém v hloubce bedlivě střeží, aniž by si toho byl sám vědom.

Stává se to často?

Stále častěji. Lidé dnes žijí v takovém stresu, že spoustu věcí musí vytěsnit a dělat, že neexistují, aby přežili. Tím ztrácí kontakt sami se sebou, potlačené emoce a duševní pochody se jim odrazí na těle. Tam už je práce trochu komplikovanější. Nicméně i psychika se řešit dá, ideálně ve spolupráci s psychologem či psychoterapeutem.

A co odvykání kouření, hubnutí nebo problémy s početím? Jak to funguje v těchto případech?

Na odvykání kouření a hubnutí čínská medicína také funguje. Tím, že se člověk harmonizuje, přirozeně odpadá fyzická závislost, nebo touha si něčím vylepšit život. Najednou je daný jedinec vyživený z ducha a je spokojenější, tudíž už nemá důvod sahat po vnějších stimulantech. Po akupunkturní léčbě pak lidé občas říkají, že se poprvé po desítkách let cítí být sami sebou.

Problémy s početím se také dají řešit, ideálně kombinací masáží, akupunktury a bylin. Většinou to funguje dobře. Dokonce jsem nedávno dostal „vynadáno“ od jedné ženy, která děti nechtěla a vlastně jí to ani nešlo, nebo nemělo jít. Obrátila se na mě s úplně jiným problémem, který jsme vyřešili, a dále jí celkově harmonizovali. Pak najednou přišla s tím, že je těhotná, a že za to můžu já, že jsem jí “zničil” život. Když se organismus celkově vyladí, najednou jako „bonus“ zmizí třeba právě i gynekologické problémy bránící početí nebo i problémy se štítnou žlázou a další potíže, které daný pacient ani nepřišel řešit.

Zmiňoval jste sílu bylin. Myslím, že většina lidí je považuje za něco slabého, co lze libovolně míchat a brát vlastně kdykoli. Souhlasíte s tímto přístupem?

Ne, nesouhlasím. U jakýchkoliv bylin tento přístup není vůbec vhodný. Některé byliny a směsi lze užívat dlouhodobě, jiné ale ne. Při akutních problémech se používají i dosti razantní byliny, které díky své síle dokážou nastolit rychlý účinek. Tyto byliny jsou většinou více či méně toxické a jejich dlouhodobé užívání nepřipadá v úvahu. Představa, že si dám bylinu a buď mi pomůže, a když ne, tak mi neublíží, je zcestná.

Navíc každá bylina má svůj specifický účinek a nikdy nefunguje univerzálně pro každého. Například ženšen někomu prospěje, jiný z něj bude mít nespavost, bušení srdce a neklid. Pro prospěšné užívání bylin a různých potravinových doplňků je tedy třeba znát svojí konstituci a povahu daných bylin nebo doplňků. Jinak mohou spíše škodit. Ne nadarmo mají v Číně celé kánony o tom, jak napravovat chybnou léčbu napáchanou nevhodně použitými bylinami.

Na jaké rozšířené a běžně dostupné byliny bychom si tedy měli dávat pozor?

Spíše než byliny je problém s potravinovými doplňky, jako je například zelený ječmen, chlorella. Z hlediska čínské medicíny mají tyto zelené potraviny chladnou, vlhkou a pročišťující povahu. Jsou tedy vhodné pro robustní konstituce nebo pro lidi s horkostí organismu, která se projevuje například zápachem z úst, červeným obličejem, silným hlasem, žízní na chladné nápoje, nespavostí z nadbytečného horka v trávení. Tyto potraviny se dají použít i k vyvážení horkého letního počasí. Dále různé vitamíny, ty mají také redukční charakter a svojí kyselou chutí dokážou ještě více uzavřít případné škodliviny v těle. Stimulanty zase drancují naší životní energii tím, že nám otevírají dveře do našich životních zásob. Nakonec bych zmínil i tropické ovoce. To má opět chladnou vlhkou povahu, aby obyvatele tropů svlažilo, vyživilo tekutinami a svojí kyselou chutí zastavovalo přílišné pocení. U nás je však dostupné hlavně v zimě, kdy my naopak potřebujeme zahřát, vysušit, a vypudit větrný chlad. To je další problém. Často slýchám od klientů, že jedí zdravě, ráno jogurt, pomerančový džus, k obědu salát a se sýrem, ke svačině raw tyčku a večer zase jogurt… opět všechno vlhké chladné povahy vedoucí u některých konstitucí k oslabení trávení, energie, krve, nervozitě, zahlenění, pocitu chladu, výtokům a tak dále.

S bylinami je to to samé. Proto jednoduše radím: používejte lokální potraviny a plodiny z daného podnebního pásu a byliny z daného ročního období. Na jaře to mohou být například mladé kopřivy, medvědí česnek, pampelišky, sedmikrásky a veškerá divoká zelenina. Tím se sladíte jednoduše s daným ročním obdobím a předejdete tak případným budoucím onemocněním.

Chodí za vámi i lidé, kterým západní medicína nepomohla?

Ano, chodí. Většinou to jsou bohužel případy, které by západní medicína mohla bez problémů řešit, ale z nějakého důvodu došlo k zanedbání péče, ať už ze strany lékaře nebo pacienta. Často mi také klienti zmiňují, že na ně lékař nemá dostatek času. To jim nevyhovuje, a proto hledají možnosti léčby jinde. Nebo právě přichází k doktorovi s problémem, který neumí západní medicína tak dobře řešit. To jsou právě zmiňované funkční poruchy týkající se různých disharmonií, kdy jediná nabídnutá léčba jsou prášky na bolest nebo antidepresiva. Sami lékaři se často potýkají s tím, že by chtěli nabídnout kvalitnější péči svým pacientům, ale jsou tak vytížení, že na to nemají kapacitu. Při studiích fyzioterapie mi jeden mladý doktor vyprávěl, že v nemocnici na Karlově náměstí existují písemné stížnosti studentů lékařské fakulty někdy ze 17. století, že nemohou praktikovat kvalitní medicínu, protože nemocnice jsou přeplněné a nemají dostatek prostředků pro všechny. Když si vezmeme, jak je to dnes, pak není divu, že leckdo vyhoří.

Bohužel je dále běžné, že přichází i lidé, kteří mají například neznámé bolesti, břicha, zad a hlavy. Žádná západní vyšetření za sebou nemají a vypráví, že k doktorovi nejdou, protože západní medicína údajně neřeší příčinu jejich problému. Takové rovnou posílám pryč, protože si neuvědomují, že příčinou jejich problému může být například nádor, akutní zánět slepého střeva, distorze vaječníku, trombóza nebo jiná život ohrožující záležitost. Chci zdůraznit, že západní medicína je nenahraditelná a její možnosti jsou neuvěřitelné. Proto je minimálně hloupé nevyužít její možnosti - nejsme díky Bohu ve středověku a buďme rádi, že tu máme kvalitní lékařskou péči. Samozřejmě, někdo jí dělá lépe a někdo hůře, tak je to ale se vším.

Když k vám člověk přijde poprvé, na co se ho ptáte? Co vás zajímá?

Nejprve se ptám na celkovou anamnézu – aktuální stav, předchozí léčba, západní vyšetření, rodinnou, osobní, farmakologickou anamnézu. Potom koukám, jak člověk celkově působí, jak drží tělo, gestikuluje, jakou má pleť, jaké má emoční ladění a tak dále. Ptám se také na bolest, jídlo a kvalitu trávení a vylučování, na stav energie, obtíže pohybového aparátu, a jiné pocity po těle, na kvalitu kůže, jak spí, jestli se potí, jestli má pocity horka/chladu, jaké má emoce, sexuální drive, u žen se podrobně vyptávám na menstruační cyklus a gynekologii. Potom provádím diagnostiku z jazyka, pulzu a pohmatem zjišťuji stav různých bodů a drah na těle. Na základě informací, které získám, udělám pokus o diagnózu a návrh léčby.

Na základě diagnostiky tedy potom víte, kam přesně umístit jehly?

Ano. Řekněme, že se mi podaří rozklíčovat a pochopit problém daného člověka a udělám správný diagnostický závěr. Na základě toho pak vybírám dráhy a body, o kterých si myslím, že jsou pro daného jedince vhodné. Například každý orgán má podle tradiční čínské medicíny vliv na určitou tkáň, smyslový orgán, emoci, mentální aspekt, vztah k určitému ročnímu období a klimatu, specificky se projevuje navenek, má vztah ke konkrétním tekutinám, pachům, zabarvením, zvukům. Dráha daného orgánu je součástí jeho metabolismu a skrze ni komunikuje se zbytkem těla.

Když bych to měl vysvětlit na příkladu, játra mají podle čínské medicíny samozřejmě všechny funkce jako v západní medicíně, ale zároveň se vztahují ke krvi, šlachám, očím, hněvu, také k nehtům a slzám, na mentální úrovni se projevují jasnými vizemi a plány. Ovlivňuje je vnější vítr, jejich období je jaro, pach je k nim přiřazen žluklý, barva zelená, chuť kyselá, a na hlasu se projevuje jako křik. Jedna z jejich funkcí je také udržovat volnou průchodnost organismu. Dobře se to dá vysvětlit na tomto případu: žena, s premenstruačním syndromem a bolestivou menstruací, se špatnou kvalitou nehtů, suchostí očí a zatuhlou šíjí a nazelenalou barvou v obličeji. Zde by se dalo uvažovat o disharmonii jater, kdy PMS a bolestivá menstruace je způsobená stísněním jaterní “energie”, která neproudí volně. Špatná kvalita nehtů, suchost očí a zatuhlá šíje může být projevem nedostatečné jaterní krve. Zde by se uvažovalo o bodech, které zprůchodní játra a vyživí jejich krev, přičemž na vyživování jsou lepší byliny. Když se v tradiční čínské medicíně mluví o krvi nebo o orgánech, je potřeba je vnímat úplně jinak než je zvykem v západní medicíně. Snaha uchopit je z hlediska západní medicíny může být matoucí, proto je třeba se od této představy oprostit. Zde právě vznikají nedorozumění se západními lékaři, protože jim předkládáme výrazy, které pro ně mají úplně jiný význam.

Jak dlouho se u vás lidé léčí?

Délku léčby určuje charakter nemoci, konstituce pacienta, vztah terapeut-pacient, diagnostika, volba léčebné metody a spolupráce pacienta. Akutní onemocnění se bude řešit samozřejmě rychleji než chronické. U chronických stavů do hry vstupuje spolupráce pacienta, který by měl změnit režim, stravu, pohybovou aktivitu, případně podpořit léčbu bylinami. Takoví pacienti si musí uvědomit, že jejich problém není prokletí shůry, ale často je to výsledek jejich způsobu života, a že si za to mohou vlastně sami. Pak tu terapeut slouží jako průvodce a rádce člověku, který hledá zpátky své zdraví. Odpovědět, jak dlouho se léčí například bolavá záda, se nedá. U někoho to bude hned, u někoho se to nepovede nikdy, protože bude stále dokola podporovat patologický proces a ke změně ho nepřesvědčíte. Délka léčby je tedy hodně individuální.

Jakou roli podle vás hraje u vzniku nemocí psychika a genetika?

Obojí má velký vliv. Při narození dostáváte svojí základní výbavu od otce a matky. To, jak kvalitní bude, je ovlivněno věkem rodičů, jejich zdravotním stavem, aktuálním rozpoložením, prostředím i tím, zda byli třeba pod vlivem nějakých látek. To určí, jaká bude vaše konstituce, tendence a psychika. Místo i způsob narození ovlivňuje i vaše karma.

Cest k rovnováze je mnoho, ale pro dnešní rychlý svět to není zajímavé.

Co se týče psychiky, řekl bych, že je to dnes nejčastější příčina onemocnění. Dnešní doba působí stres ze všech stran, musíte podávat výkon, na únavu a odpočinek je nahlíženo jako na lenost. Ke zvýšení výkonu člověk sahá po různých stimulantech, které ždímají naše drahocenné životní esence. Dostáváme se do situací, které nás frustrují a nemáme šanci to jednoduše změnit nebo vyřešit. Nemáme nárok na stresovou reakci útěk nebo útok. Z dlouhodobého hlediska si zaděláváme na vážné problémy. Veškeré dnešní působení člověka je proti všem zásadám pěstování života a celkově je společnost nemocná hlavně psychicky. Dnes všechno musí být rychlé a extrémní. To se často vyžaduje i od léčby a terapeuta. Tak to ale nefunguje.

 

 

 

Související

Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.


MARGIT SLIMÁKOVÁ: BĚHEM HUBNUTÍ JE ZÁSADNÍ VNÍMAT SVÉ TĚLO

Známá expertka na zdravý životní styl a výživu nám prozradila, proč je lepší si během hubnutí dopřávat než se omezovat, co si myslí o přerušovaných půstech a léčbě stravou a jak podle ní se stravou souvisí současná pandemie.


Pánev, páteř, hlava pro zdravý začátek, to je IQ pohyb

Kvůli vlastnímu zdravotnímu problému s páteří začal před lety pomáhat klientům s bolestmi zad a dalšími omezeními. Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, se učil nejdříve v Londýně, jak cviky jógy a pilates správně metodicky rozebrat, a jak je pak také didakticky naučit...