Foto: Shutterstock

Kundalini jóga a její přínos

Kundalini jóga je styl jógy, který zahrnuje zpěv, dechová cvičení a opakování tělesných pozic. Jejím účelem je aktivace Kundalini energie šaktí - to je spirituální energie, která má být uložena pod kostrčí. Kundalini jóga tuto energii probouzí a napomáhá překonání vlastního ega.

Zveřejněno: 08.05.22

Níže se dočtete více o jejím přínosu pro život jedince a o tom, jak se od ostatních stylů jógy liší.

Co je to kundalini jóga?

Ačkoliv je praktikována po celém světě, její původ je nejasný. Koncept kundalini energie šaktí je znám již po staletí – nejstarší zmínky o ní jsou ve védských textech z období okolo roku 1000 př.n.l. Nejznámějším učitelem kundalini jógy je Yogi Bhajan z Pákistánu. Tomu je také připisováno šíření kundalini jógy do „západního světa“ v 60. letech 20. století.

Pojem „kundalini“ pochází ze sanskrtu. Jeho základem je „kundal“, což znamená „kulatý“, ale také „stočený had“. A stejně jako spící had je kundalini energie stočená pod kostrčí, nečinná, čekající na probuzení. Nástrojem k jejímu probuzení je právě kundalini jóga. Aktivovaná kundalini energie pak proudí čakrami podél páteře směrem vzhůru a skrze sedmou (korunní) čakru je uvolněna.

Čakry jsou energetická centra v těle:

 1. Čakra kořene (základní čakra)
 2. Sakrální (křížová) čakra
 3. Čakra solárního plexu
 4. Srdeční čakra
 5. Krční čakra
 6. Čakra třetí oko
 7. Korunní čakra


Proudění kundalini energie čakry harmonizuje, uvádí do rovnováhy.  Zablokování některé ž čaker je příčinou fyzických či psychických obtíží, disharmonie těla a ducha. Kundalini jóga je prostředkem k dosažení duchovního osvícení, které je označováno jako „probuzení kundalini“.

V čem se liší od ostatních stylů jógy?

Na rozdíl od například hatha nebo vinjasa jógy, které jsou obě založeny především na provádění ásán, je kundalini jóga více duchovní praktikou. Zahrnuje šest základních prvků, které mají být prováděny v následujícím pořadí:

 1. Úvodní zpěv: hodiny začínají zpěvem nebo recitací manter
 2. Pránájáma, zahřátí: budete provádět dechová cvičení, nebo také možná protahovat páteř. Smyslem pránájámy je nácvik ovládání dechu
 3. Krija je sekvence ásán, muder, pránájám, zvuků a meditace. Délka a intenzita této části závisí na každém lektorovi
 4. Relaxace: Umožňuje vstřebat fyzické i psychické účinky kriji
 5. Meditace
 6. Závěrečný zpěv

Co nabízí?

Některé z přínosů kundalini jógy byly vědecky ověřeny a potvrzeny. Pojďme se na ně podívat blíže:

 • Odstranění stresu a úzkosti: studie z roku 2018 zkoumala účinky kundalini jógy na míru úzkosti účastníků. Ze zjištěných faktů vyplynul závěr, že kundalini jóga je vysoce účinným nástrojem i pro léčbu generalizované úzkostné poruchy.
 • Zlepšení kognitivních funkcí: V roce 2017  byl proveden výzkum, kterého se účastnilo celkem 81 účastníků s mírnou kognitivní poruchou. Ti byli náhodně rozděleni do dvou skupin, z nichž jedna po dobu 12 týdnů absolvovala lekce kundalini jógy a druhá lekce posilování paměti. Ačkoliv obě skupiny zlepšení paměti vykázaly, u skupiny, která absolvovala lekce kundalini jógy, došlo také ke zlepšení schopnosti řešit problémy, kognitivní flexibility a dalších.
 • Ovlivňuje vnímání sebe sama: V roce 2017 byla provedena studie, které se účastnilo devět žen s diagnózou anorexie nebo bulimie. Prokázala, že kundalini jóga může přispět i léčbě poruch příjmu potravy tím, že pozitivně ovlivňuje sebepřijetí a sebehodnotu u osob, u kterých byly narušeny.
 • Duchovní osvícení: probuzení kundalini je prostředkem dosažení intenzivnějšího duchovního spojení člověka se svým vlastním já a ostatními. Ačkoliv toto tvrzení není vědecky podloženo, jeho platnost podporují nepřímé důkazy jako zvýšená empatie, kreativita, vnitřní klid a další.

 

Kundalini pozice pro začátečníky

Pokud jste se rozhodli kundalini jógu vyzkoušet, jsou pro vás vhodné následující pozice:

Lotosový sed

Může to být pozice obtížně dosažitelná, pokud nemáte dostatečně uvolněné. Nespěchejte a nesnažte se o ni za každou cenu.

 • Sedněte si se vzpřímenou páteří, s nataženýma nohama ve tvaru V od těla
 • Pokrčte levé koleno, levé chodidlo položte na pravé stehno
 • Pokrčte pravé koleno, pravé chodidlo položte na levé stehno
 • Zhluboka se nadechujte a vydechujte, pokud od lektora nedostanete odlišné pokyny

Pozice kobry

Má aktivovat kundalini anergii.

 • Lehněte si na břicho, dlaně položte do úrovně ramen
 • Nadechněte se, zvedněte hlavu a trup, kyčle přitisknuté k zemi
 • Pomalu propínejte lokty
 • Vydržte v pozici až 30 sekund, zhluboka dýchejte. S výdechem se vraťte do základní pozice na zemi a opakujte

Pozice lučištníka

Má podpořit sebevědomí, vnitřní pocit válečníka.

 • Vzpřímeně se postavte, chodidla u sebe. Pravou nohou vytočte směrem ven do úhlu cca 45°
 • Pravou nohou zakročte, nohu propněte. Pravé koleno mírně pokrčte. Nejzazší poloha levého kolene by měla být přímo nad levým chodidlem
 • Předpažte levou ruku dopředu, dlaň v pěst, palec směřuje nahoru
 • Pravá ruka v pěst, přes předpažení v úrovni levé ruky táhněte zaťatou pěst dozadu, na úrovni ramene
 • Dívejte se vpřed a pozici držte 2 – 3 minuty
 • Poté proveďte na opačnou stranu

 

Je kundalini jóga bezpečná?

Stejně jako ostatní styly jógy by měla i kundalini jóga být prováděna bezpečně. Konzultujte cvičení s lékařem, pokud se vás týká něco z následujícího:

 • Máte potíže s dýcháním
 • Trpíte bolestmi kloubů
 • Aktuálně léčíte nějaké zranění
 • Máte potíže s rovnováhou
 • Jste těhotná

Sečteno a podtrženo

Kundalini jóga je více duchovním stylem jógy než jiné. Jejím účelem a smyslem je podpořit duchovní osvícení. Existují vědecké důkazy o přínosu kundalini jógy – výzkumy prokázaly, že zmírňuje stres a úzkost, zlepšuje kognitivní schopnosti a sebehodnotu. Trpíte-li nějakými zdravotními obtížemi, konzultujte cvičení s lékařem.

 

Zdroj: https://www.healthline.com/health/kundalini-yoga 

Související

Diety dlouhodobě nefungují, jezte raději podle sebe, radí výživová poradkyně

Dnes zdravá strava většinou znamená zcela vypustit cukr, bílou mouku, ideálně veškerý lepek, zpracované potraviny – tedy víceméně vše, co nám chutná... Pokud se chceme cítit i vypadat dobře, je opravdu nutné tato pravidla striktně dodržovat? Podle výživové poradkyně Šárky Matouškové určitě ne....


Jak bojovat s osamělostí?

Z osamělosti se v posledních letech stala civilizační choroba. Trápí především teenagery a seniory. Organizace ŽIVOT 90 natočila sérií videí s návody, jak s osamělostí bojovat.


Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.