Foto: Shutterstock

Jóga před spaním

Cvičit jógu před spaním je skvělou cestou, jak se před usnutím oprostit od všeho, na čem lpíme. Zařaďte uvolňující jógu do svého každodenního večerního programu a brzy pocítíte zlepšení kvality spánku i délky jeho trvání. To platí především pro všechny s mělkým dechem a pro ty, kteří trpí nespavostí nebo nemají dostatek času pro kvalitní spánek.

Zveřejněno: 19.02.22

Zmírnění nespavosti

Pravidelné cvičení jógy vám umožní lépe zvládat potíže s nespavostí. Možná zjistíte, že rychleji usínáte, déle spíte, a že po probuzení uprostřed noci lépe opět usnete. V roce 2019 by proveden výzkum účinků jógy a dalších typů cvičení, zaměřených na tělo i duši. Ten prokázal, že meditační cvičení, jako jóga, tai-chi nebo qigong, mají pozitivní vliv na nespavost a spánkové vzorce zkoumaných účastníků. Dále se očekávají výsledky právě probíhajících výzkumů.

Úbytek tělesné hmotnosti

Pravidelné cvičení jógy je také spojováno s úbytkem tělesné hmotnosti. Kvalitní spánek má totiž pozitivní vliv na udržování nebo redukci tělesné hmotnosti. Lépe si díky tomu také uvědomíte vlastní stravovací návyky a budete je tak moci v případě potřeby upravit.

Zlepšení kvality spánku a života

Jóga je přírodním ekvivalentem prášků na spaní, které jsou dospělým často předepisovány. Studie z roku 2013 hodnotila dlouhodobé účinky jógy na starší dospělé a bylo konstatováno, že v porovnání s kontrolní skupinou zaznamenali účastníci, kteří během výzkumu cvičili jógu, výraznější zlepšení obtíží.

Podporuje relaxaci

Jóga vám pomůže se uvolnit a dosáhnout stavu, který je opakem akutní stresové reakce a je označován jako relaxační odpověď. Důsledkem může být snížený krevní tlak a hladina stresového hormonu kortizolu. A to je pro vás jen dobře.

NevýhodyTěch na cvičení jógy před spaním mnoho nenajdete, tedy alespoň dokud budete pozice provádět bezpečně. Pokud byste však cítili, že některé pozice stimulují vaše tělo nebo mysl natolik, že vás udrží bdělé, bude lepší se jim vyhnout a zkusit například meditaci, dýchací techniky nebo tai-chi.

Vaše mysl a tělo mohou být ve večerních hodinách otevřenější a flexibilnější, ale vyvarujte se překračování hranic svých možností. Potýkáte-li se s nějakým zdravotním problémem, včetně hojících se zranění, konzultujte cvičení jógy se svým lékařem.

Jádro pudla

Jóga před spaním je pro každého, kdo bojuje s poruchami spánku. Ať už se jedná o jeho kvalitu nebo kvantitu, jóga vám pomůže cíle dosáhnout. Vytrvejte a připomínejte si, že první výsledky se projeví až za několik týdnů. Zaznamenávejte si pokroky a dělejte si poznámky o tom, co vám přináší největší prospěch.

 

Zdroj: https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/bedtime-yoga 

Související

Jak bojovat s osamělostí?

Z osamělosti se v posledních letech stala civilizační choroba. Trápí především teenagery a seniory. Organizace ŽIVOT 90 natočila sérií videí s návody, jak s osamělostí bojovat.


Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.


Daniel Müller

Odborník v oblasti pilates a zdravotně funkčního pohybu, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb. Bývalý závodní plavec se lidskému tělu a pohybu s ním spjatým profesně věnuje již od roku 1994 a komerčně školí od roku 2001. Vystudoval vysokou školu se zaměřením na aplikovanou matematiku.