O čem vlastně meditace je
Meditace je starobylá technika, přesto ji však dodnes používají miliony lidí po celém světě ve snaze dosáhnout vnitřního klidu a harmonie. Ve světě, kde roste potřeba omezit stres, uprostřed nabitého programu našich náročných životů, nabírá meditace na popularitě.
Neexistuje špatně nebo správně provedená meditace. Důležité je najít takovou, která vyhovuje vašim potřebám a je v souladu s vaší osobností. Ne každá meditace je vhodná pro každého, různé meditace vyžadují různé dovednosti a nastavení mysli. Nejpopulárnějších devět typů meditace uvádíme níže:
Vědomé prožívání
Vzniklo na základě buddhistického učení a je nejpopulárnější meditační technikou Západu. Představuje vnímání myšlenek, která se vám honí hlavou. Bez jejich hodnocení, posuzování – zkrátka je pouze vnímáte a všímáte si opakujících se schémat. Vědomé prožívání kombinuje vědomí a koncentraci. Vnímání fyzických pocitů a myšlenek vám může usnadnit soustředění se na vlastní dech.
Je to technika vhodná pro každého, kdo chce meditovat o samotě, bez přítomnosti dalších osob.
Spirituální meditace
Spirituální meditace je běžná součást východních náboženstvích jako hinduismus a daoismus, a také v křesťanské víře. Je podobná modlitbě tím, že meditující člověk touží po hlubším spojení s Bohem nebo vesmírem. Často se při ní používají esenciální oleje, jako:
- Kadidlo
- Myrha
- Šalvěj
- Cedrové dřevo
- Santalové dřevo
- Palo santo
Spirituální meditaci lze provádět doma nebo na bohoslužebných místech. Je určena především pro ty, kteří hledají duchovní růst.
Trénink koncentrace
Jde o meditaci, při které je využíván jeden (kterýkoliv) z pěti smyslů. Je možno se soustředit na nějaký vnitřní proces jako například dýchání, nebo si vybrat cokoliv z vnějšího prostředí a na to zaměřit svou pozornost. Zkuste třeba počítání korálků, přehrávání si vybraného zvuku v mysli, nebo sledování plamene svíčky. Může se zdát, že je to jednoduché, ale pro začátečníka může být udržení pozornosti na déle než několik minut velmi náročné. Pokud vaše mysl odbíhá od zvoleného předmětu, je důležité ji k němu opakovaně vracet.
Jak název napovídá, je vhodná pro každého, kdo v životě postrádá schopnost soustředění.
Meditace pohybem
Ačkoliv si většina lidí pod pojmem „meditace pohybem“ představí jógu, ve skutečnosti zahrnuje další aktivity jako procházky v lese, zahradničení, qigong a další. Jde o aktivní formu meditace, kde se meditující nechá vést pohybem.
Je vhodná pro každého, kdo nachází v pohybu klid a dává přednost volnosti myšlenek.
Mantrová meditace
Mantrová meditace je zlatým hřebem mnoha nauk, včetně budhismu a hinduismu. Ke zklidnění mysli využívá monotónní, opakující se zvuk – může jím být slovo, věta nebo zvuk, například populární „Óm“. Nezáleží na tom, jestli zvolenou mantru opakujete nahlas nebo v duchu. Po nějaké době budete soustředěnější a více naladění na své okolí. To vám umožní prožitek vnímání na hlubší úrovni. Někteří lidé jí dávají přednost proto, že je pro ně snazší se soustředit na vybrané slovo než například na dech.
Je vhodná i pro každého, kdo dává zvukům přednost před tichem a komu vyhovují opakované aktivity.
Transcendentální meditace
Transcendentální meditace je velmi populární a byla předmětem mnoha vědeckých studií. Zklidňuje mysl až k dosažení a prožívání nejtišší a nejklidnější úrovně vlastního vědomí. Na rozdíl od jiných typů meditace nezahrnuje koncentraci a vědomé nakládání s myšlenkami, naopak – transcendentální meditace znamená absenci veškerého úsilí.
Je vhodná pro každého, kdo má rád řád a jehož cílem je pravidelná, strukturovaná meditace.
Progresivní relaxace
Jejím cílem je snížení napětí v těle, fyzické uvolnění. Zaměřuje se vždy na jednu svalovou skupinu, kdy jsou vybrané svaly pomalu smršťovány a poté opět uvolňovány, Může být vnímána dokonce jako jemná vlna, procházející celým tělem, která z něj uvolňuje veškeré napětí.
Často je využívána k úlevě od stresu a uvolnění před spaním.
Meditace laskavosti
Posiluje prožitek soucitu, laskavosti a přijetí sebe sama i ostatních. Meditující typicky přijímá lásku od jiných osob a následně předává stejně pozitivní energii svým blízkým, přátelům, známým a dalším bytostem.
Může být velmi prospěšná pro každého, kdo zažívá pocity zlosti a odmítnutí.
Vizualizace
Vizualizace je meditační technika, zaměřená na prožitek klidu a odpočinku prostřednictvím vizualizace pozitivních obrazů. Je důležité vybraný obraz intenzivně vnímat všemi smysly a zachytit tak co nejvíce jeho detailů. Jinou formou vizualizace je přehrávání situace úspěchu nebo dosažení stanoveného cíle ve vlastní mysli.
Lidé ji často používají ke zlepšení nálady, odstranění stresu a podpoře vnitřního klidu.
Jak začít
Nejjednodušším způsobem je pohodlně se posadit a soustředit se na svůj dech. Jeden zenový citát říká, že „Meditovat by člověk měl alespoň 20minut denně – pokud není příliš zaneprázdněný. Pak mby měl meditovat alespoň hodinu“. Ale žerty stranou, pro začátek bude stačit 5 až 10 minut, postupně můžete délku meditace zvyšovat.
Co meditace přináší
O přínosech meditace bylo napsáno již mnoho článků. Z dlouhého seznamu pozitivních účinků meditace jmenujme alespoň:
- Snížení krevního tlaku
- Omezení úzkosti
- Odstranění bolestivých stavů
- Zmírnění depresí
- Zlepšení kvality spánku
- Sečteno a podtrženo
Ať už máte potřebu omezit míru stresu nebo hledáte spirituální prožitek, klid nebo uvolnění, existuje pro vás vhodná meditační technika. Nebojte se vystoupit ze své komfortní zóny a vyzkoušet její různé druhy – často metodou pokus a omyl. Meditace nemá být nucená, pak se stává nepříjemnou povinností. Má být přirozená, má přinášet pozitivní pocity a prožitky.
Otevřete se možnostem – je tolik možností, že pokud zjistíte, že vám ta právě zvolená nevyhovuje, není nic jednoduššího, než vyzkoušet jinou.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/mental-health/types-of-meditation