IQ pohyb: Rozpitvané cviky jógy pro zdraví

IQ pohyb není nová zázračná metoda cvičení, která by přinesla každému okamžitou pomoc či úlevu jako to slibuje kde kdo. Je to systém cvičení, který vychází z dokonalé znalosti anatomie a kineziologie.

Zveřejněno: 27.06.22

“Je nezbytnou součástí výuky jakéhokoli pohybu pro odstranění bolesti zad či jiných pohybových problémů moderního člověka,” říká Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb. 

“Řada mých kolegů v oboru odmítá anatomii a anatomické zákonitosti při výuce pohybu, což jim nemám za zlé. Říkají, že není podstatná pro pohyb, že ji nepotřebují. Pro mne jako hlavního metodika a školitele je nesmírně důležitá, neboť jak chcete někomu pomoci, když budete soudit tělo klienta podle našeho těla trenéra či instruktora,” ptá se Müller. 

U dospělého člověka je totiž pohyb či bolest dána podle anatomie růstu jednotlivých částí těla. Máme přitom miliony možností, jak rosteme, jak se naše kosti, svaly a další tkáně formují. Neexistují na světě dva jedinci, kteří by byli naprosto totožní, ani jednovaječná dvojčata nejsou stejná. 

“Příklad pro vysvětlení může být kyčelní jamka, která nám díky genetické vybavenosti určí, zda budeme moci v dospělosti dělat sólistu baletního souboru, atleta nebo jestli nám hrozí artróza kyčelního kloubu. Proto nemůžeme postupovat s každým dospělým ani dospělejším dítětem stejně. To, co platí na jednoho, neplatí pro druhého,” tvrdí metodik a školitel. Existují tudíž principy cvičení, které se však vždy musí na základě anatomie přizpůsobovat danému jedinci, aby si neublížil. Jak Daniel Müller říkává: „Ne všichni mohou dělat hluboký dřep!“ A to je IQ pohyb, který nesmírně dbá na anatomické aspekty cvičení u běžné populace. “Proto za celou řadu bezmála 22 let víme, jak na to,” podotýká. 

Pilates Clinic Method + Yoga Clinic Method 

Tyto cvičební koncepty byly upraveny právě o myšlenku funkčního pohybu na základě znalostí anatomie a jejich souvislostí, které nám vše pomáhají analyzovat. Byly malinko předělány, aby vyhovovaly každému jedinci tak, aby dosáhl svých kýžených výsledků, ať již zvýšení své flexibility, síly či jen k odstranění bolesti.  

Pilates Clinic Method

Metodu jsem za 18 let, co se tomu věnuji, rozpracoval do tak metodické řady, že část byla uznána mojí mentorkou Lolitou San Miguel, jedinou žijící certifikovanou žačkou samotného pana Pilatese, jako nejdokonalejší práce s chodidlem, kterou zažila,” zmiňuje Daniel Müller. 

Celá koncepce je podle něj postavena na integraci jakýchkoliv zdravotních omezení do cvičení u běžného člověka. Je také prezentována i jako jedna z cest postrehabilitační péče po jakémkoli zranění či operaci. Vychází ze základů cvičení Pilates, které Joseph Hubertus Pilates vymyslel a zpracoval nejen na podložku, ale i na aparáty (stroje), které jsou po světě známy pod názvy Cadillac, Reformer, Wunda Chair, Ladder Barel, Ped and Pull a další.    

Yoga Clinic Method 

Ta zase vychází z klasické jógy, která je taktéž upravena o zdravotní aspekty a anatomické odlišnosti jednotlivců. „Musíme si uvědomit, že jóga je cvičení pocházející z Indie, kde jste v minulosti asi nikdy nepotkali dvoumetrového Inda, který by žil, natož cvičil. A k tomu by měl ještě postavené kyčelní klouby stejně jako my. I jejich páteřní systém je totiž malinko odlišný od našeho středoevropského,” upozorňuje Daniel Müller. „Na to vše jsme mysleli, když jsme začali upravovat jógu pro naše cvičence,” podotýká. 

Již v minulosti na tomto směru pracovala řada jogínů z Ameriky či Evropy, která systém indického cvičení malinko modifikovala. Nejznámější je asi Iyengar, který položil základní kameny pro další práci. Klinická verze jógy přitom není něco odlišného od jógy samotné, vychází ze všech základních asán, které jsou modifikovány, a tím pádem určeny všem, kteří chtějí začít s jógou, ale jejich zdravotní hledisko jim to ze začátku nedovolí. Proto jsou všechny asány rozpracovány do úplného počátku, kde začínají a kde se cvičenec naučí podstatu správné aktivace opěrného a myofasciálního systému, který potřebuje k odstranění třeba již zmíněných bolestí zad.  

Strukturální Pohybová Integrace 

„Pak je tu ještě koncept Strukturální Pohybové Integrace, který jsem připravil na základě mé praxe pro kolegy, kteří pracují s klientelou mající chronické bolesti zad a páteře. Je to taková všehochuť cvičení a vědění, která umožňuje dokonalý metodický postup práce u daných klientů, abychom jim nic nepřetížili a neublížili, dali je dohromady a vrátili je z bolestí opět do reálného každodenního života,” říká Daniel Müller. 

Koncept vychází z mnoha konceptů fyzioterapeutických a cvičebních, které kdy Müller absolvoval. Anatomie spolu s jejími principy, axiomy a definicemi je zde podle něj denním chlebem pro správné učení funkčního a zdravého pohybu u chronické bolesti jedinců běžné populace. Koncept přišel jako další nadstavba pro instruktory a trenéry, kteří chtěli pracovat s onou chronickou bolestí zad a chtějí ji nadobro odstranit.

Související

Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Daniel Müller

Odborník v oblasti pilates a zdravotně funkčního pohybu, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb. Bývalý závodní plavec se lidskému tělu a pohybu s ním spjatým profesně věnuje již od roku 1994 a komerčně školí od roku 2001. Vystudoval vysokou školu se zaměřením na aplikovanou matematiku.


IQ pohyb: Neutrální pozice vleže, jak na to?

Tento leh není jen tak obyčejný leh na zádech. “Když jej uděláte dobře, okamžitě si zlepšíte postavení bederní páteře, uvolníte ztuhlost svalů a dalších měkkých tkání, povolí i vaše trapézy a uvolní se celá hlava,” říká Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, který v...


Pánev, páteř, hlava pro zdravý začátek, to je IQ pohyb

Kvůli vlastnímu zdravotnímu problému s páteří začal před lety pomáhat klientům s bolestmi zad a dalšími omezeními. Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, se učil nejdříve v Londýně, jak cviky jógy a pilates správně metodicky rozebrat, a jak je pak také didakticky naučit...