Foto: Shutterstock

Co je fyzioterapie?

Za první praktikující fyzioterapie můžeme považovat starověké lékaře Hippokrata a Galéna, kteří při léčbě svých pacientů používali mimo jiné masáže či hydroterapii už v 5. století před naším letopočtem.

Zveřejněno: 12.05.22

První zdokumentované počátky skutečné fyzioterapie se pak datují k Per Hernrikovi Lingovi, „otci švédské gymnastiky“, který v roce 1813 založil Královský ústřední institut pro gymnastiku. V roce 1887 byla fyzioterapie oficiálně zaregistrována švédskou Národní radou pro zdraví a sociální péči. A další země brzy následovaly.

Tento obor, jak jej známe dnes, se začal nejvíc rozvíjet na konci 19. století. Podpořilo to hned několik globálních událostí, jako například šíření obrny po roce 1916 a také první světová válka a s ní související nutnost rehabilitace zraněných vojáků. V této době byl pro osoby praktikující fyzioterapii používán termín „rekonstrukční poradce“.

Po vypuknutí první světové války byla také zřízena první škola fyzioterapie v Armádní nemocnici Waltera Reeda ve Washingtonu. Rozvoj tohoto oboru také podpořil výzkum. V roce 1921 založila Mary McMillan, přezdívaná také „matka fyzioterapie“, Americkou ženskou fyzickou terapeutickou asociaci (nyní nazývanou Americká asociace fyzická terapie (APTA). Ve 40. letech 20. století spočívala fyzioterapie především ve cvičeních, masážích a trakci (natahování v ose kloubu). Ostatní postupy se začaly praktikovat na počátku 50. let, a to zejména v zemích Britského společenství.

Přibližně v době, kdy byly vyvinuty vakcíny proti obrně, už se v nemocnicích po celé Severní Americe i Evropě běžně fyzioterapeuté vyskytovali. Na konci 50. let se pak začali přesouvat od nemocniční praxe k ambulantním ortopedickým klinikám, zdravotním střediskům vysokých škol, univerzitním geriatrickým zařízením, rehabilitačním centrům a lékařským centrům. V roce 1974 byla zformována Mezinárodní federace ortopedických manipulačních fyzioterapeutů, která od té doby hraje důležitou roli při prosazování tohoto směru po celém světě.Dnes fyzioterapeuté pracují v různých specializacích ve zdravotnictví a sociální péči. Někteří jsou navíc zapojeni do vzdělávání, výzkumu a řízení služeb. Také existuje Světová fyzioterapeutická organizace, která stanovuje vizi k rozvoji profese s cílem zlepšit zdraví a duševní pohodu lidí na celém světě.

U nás se o rozvoj fyzioterapie zasloužili především lékaři Václav Vojta, Jan Jirout, Karel Lewit, Vladimír Janda a František Véle, kteří dali základ takzvané Pražské myoskeletální škole, což je celosvětově uznávaný rehabilitační přístup. Mezi nejznámější současné fyzioterapeuty patří zejména profesor Pavel Kolář působící na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a v pražské Nemocnici Motol.

Metody

Fyzioterapie je částí takzvané „ucelené“ rehabilitace, která se zabývá diagnostikou, léčbou a prevencí poruch pohybového systému člověka. Je mezioborově svázána s mnohými medicínskými obory, jako jsou chirurgie, ortopedie, interní lékařství, gerontologie, psychiatrie... Pomáhá podporovat vývoj (zejména u dětí), usnadnit zotavení, zvládat bolesti i předcházet nemocem. Ke zdraví i psychice člověka zaujímá celostní přístup a je vhodná pro různé obtíže lidí všech věkových kategorií. Jejím jádrem je mimo jiné i zapojení pacienta do léčby.

Fyzioterapeuté používají pro svou práci následující techniky:

 • fyzikální modality (ultrazvuk, magnetická léčba, lymfodrenáž, elektroléčba, termoterapie)
 • hydroterapie, léčba vodou (saunování, perličková koupel, podvodní masáž)
 • mobilizace měkkých tkání (protažení, tlak)
 • dechová cvičení
 • svalová reedukace (cviky zahrnující trénink svalů, mozku a nervů tak, aby spolu komunikovaly a poté se zlepšil pohyb, síla, balanc a funkce)
 • manipulace s klouby
 • vzdělávání, osvěta

Zdravotní benefity

Fyzioterapeuté užívají své znalosti a schopnosti ke zlepšení velkého množství různých druhů potíží spojených zejména s těmito systémy lidského organismu:

 • neurologický (pomoc při: roztroušené skleróze, Parkinsonově chorobě, poranění míchy)
 • neuromuskuloskeletální (pomoc při: bolesti zad, problémech s krční páteří, sportovním zranění, artritidě)
 • kardiovaskulární (pomoc při: chronickém onemocnění srdce, rehabilitace po infarktu)
 • respirační (pomoci při: astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci, cystické fibróze)

Dále může fyzioterapie pomoci například při přípravě na sportovní událost či těhotenství

Vědecký základ

V určitých případech je samozřejmě operace či léky nezbytným řešením. Nicméně při určitých problémech může mít fyzioterapie podobné účinky…

Turecká studie z roku 2017, které se zúčastnilo 104 dobrovolníků, kteří trpěli blíže nespecifikovanou bolestí dolní části zad, například zjistila, že fyzioterapie měla na tyto potíže dlouhodobý pozitivní dopad. Nizozemská rešerše 23 odborných článků zase prokázala, že tato metoda redukuje symptomy astmatu a může vést až k možnosti snížit medikaci.

Také rešerše studií provedená belgickými vědci v roce 2015 prokázala pozitivní účinky fyzioterapie, tentokrát u těhotných žen, kde působila jako prevence vzniku bolestí v dolní části zad, nárůstu hmotnosti, inkontinence a bolestí pánve. Tyto příznaky a navíc také otoky nohou byla tato metoda schopna dle většiny studií i napravovat.

Související

Daniel Müller

Odborník v oblasti pilates a zdravotně funkčního pohybu, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb. Bývalý závodní plavec se lidskému tělu a pohybu s ním spjatým profesně věnuje již od roku 1994 a komerčně školí od roku 2001. Vystudoval vysokou školu se zaměřením na aplikovanou matematiku.


Pánev, páteř, hlava pro zdravý začátek, to je IQ pohyb

Kvůli vlastnímu zdravotnímu problému s páteří začal před lety pomáhat klientům s bolestmi zad a dalšími omezeními. Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, se učil nejdříve v Londýně, jak cviky jógy a pilates správně metodicky rozebrat, a jak je pak také didakticky naučit...


Jak poznám, jestli potřebuji fyzioterapeuta nebo chiropraktika?

Fyzioterapie a chiropraxe mají něco společného – obě metody se používají k mírnění nebo odstraňování bolesti a napětí v těle, obě provádí kvalifikovaní profesionálové, ale praktické postupy se mohou lišit. V tomto článku se zaměříme na jejich rozdíly, přínosy a na to, podle čeho se rozhodnout,...


5 cviků, které pomáhají předcházet bolestem hlavy

Podle Mezinárodní asociace pro bolesti hlavy existuje celkem 14 různých typů tohoto problému. Bolest hlavy může být způsobená napětím, špatnou funkcí krčních svalů, ale také úrazem či například poruchami čelistí.


Tomáš Rychnovský

Do ordinace za ním chodí maminky, podnikatelé, manažerky i hollywoodští herci, kterým léčí tělo, ale i duši.