“Obsahuje jak dynamické drily, například takzvané swingy, tak silové drily ve formě různých typů tlaků,” říká instruktor Pavel Macek ze školy KB5, která je v Česku jedinou oficiálně akreditovanou pobočkou mezinárodní sítě StrongFirst. Sám je příznivcem funkčního pohybu a silového tréninku s vlastní vahou, kettlebell, jednoruční a velkou činkou, ale i čínského bojového umění.
Kettlebell je podle Pavla Macka tradiční posilovací náčiní staré školy původem z carského Ruska. Rusky se řekne girja a je to litinová koule podobná kanónové kouli s plochým dnem, která má madlo v podobě ucha. První zmínky o cvičení s kettlebell pochází z ruských slovníků z počátku 18. století (1704).
V jiných kulturách se s náčiním podobným kettlebell setkáváme již o několik staletí dříve. Například v Číně jsou to takzvané “kamenné zámky” či “dřevěné špalky s držadlem“, ale také v Japonsku.
Kettlebell oproti čínským „kamenným zámkům“ – především v jejich větší a těžší variantě – umožňuje díky kulatému tvaru zachycení na předloktí v pozici po přemístění (clean) a v tlaku (press) či trhu (snatch), což umožňuje řadu dalších drilů s těžšími vahami. Jsou to například dřepy, „větrné mlýny“ (windmill), „šroubové tlaky“ (bent press), a podobně. Cvičení s kettlebell hojně využívá posunutého těžiště závaží, které přirozeně vede do silné a bezpečné pozice.
V 19. století a začátkem 20. století byly kettlebells standartním náčiním silového tréninku. V Rusku a pozdějším SSSR se později staly jednou z hlavních metod silového výcviku policie, armády a speciálních jednotek jakož i moderní sportovní disciplínou.
V Rusku se tradičně vyráběly kettlebell v odstupech 8 kg až 16, pak 24 kg a 32 kg. “Dnes jsou k dispozici v rozmezí od 4 do více než 48 kg, většinou v 4 kilových odstupech,” upozorňuje Pavel Macek.
Pro Západ kettlebell začátkem 21. století „objevil“ Pavel Tsatsouline a kettlebell se díky své všestrannosti a efektivnosti stala okamžitým hitem na poli silového a kondičního tréninku.
Kdo dnes cvičí s kettlebell:
- populace stižená moderními neduhy kloubního a pohybového aparátu (bolestmi zad, kolen, ramen…), využívající kettlebell jako rehabilitační nástroj
- muži i ženy všech věkových kategorií se zájmem o funkční trénink – ať už sílu, “fyzičku”, ztrátu tělesného tuku, hledající alternativu mainstream cvičení z posiloven a fitness center
- profi atleti i rekreační sportovci různých sportovních odvětví, boxeři, MMA zápasníci a další cvičenci bojových sportů a umění
- powerlifteři, vzpěrači, siláci a další zájemci o “old school” silový trénink
- armáda, policie, hasiči, speciální jednotky, bezpečnostní služby