Foto: Shutterstock

Dynamicky i silově si zacvičíte s kettlebell

Kettlebell se využívá jako tréninkové nářadí k získání různých typů síly, celkové kondice a ke ztrátě tělesného tuku. Na první pohled vypadá obyčejně – kovová koule s držadlem. Cvičení s kettlebell je ale velmi variabilní.

Zveřejněno: 28.02.22

“Obsahuje jak dynamické drily, například takzvané swingy, tak silové drily ve formě různých typů tlaků,” říká instruktor Pavel Macek ze školy KB5, která je v Česku jedinou oficiálně akreditovanou pobočkou mezinárodní sítě StrongFirst. Sám je příznivcem funkčního pohybu a silového tréninku s vlastní vahou, kettlebell, jednoruční a velkou činkou, ale i čínského bojového umění.

Kettlebell je podle Pavla Macka tradiční posilovací náčiní staré školy původem z carského Ruska. Rusky se řekne girja a je to litinová koule podobná kanónové kouli s plochým dnem, která má madlo v podobě ucha. První zmínky o cvičení s kettlebell pochází z ruských slovníků z počátku 18. století (1704).

V jiných kulturách se s náčiním podobným kettlebell setkáváme již o několik staletí dříve. Například  v Číně jsou to takzvané “kamenné zámky” či “dřevěné špalky s držadlem“, ale také v Japonsku.

Kettlebell oproti čínským „kamenným zámkům“ – především v jejich větší a těžší variantě – umožňuje díky kulatému tvaru zachycení na předloktí v pozici po přemístění (clean) a v tlaku (press) či trhu (snatch), což umožňuje řadu dalších drilů s těžšími vahami. Jsou to například dřepy, „větrné mlýny“ (windmill), „šroubové tlaky“ (bent press), a podobně.  Cvičení s kettlebell hojně využívá posunutého těžiště závaží, které přirozeně vede do silné a bezpečné pozice.V 19. století a začátkem 20. století byly kettlebells standartním náčiním silového tréninku. V Rusku a pozdějším SSSR se později staly jednou z hlavních metod silového výcviku policie, armády a speciálních jednotek jakož i moderní sportovní disciplínou.

V Rusku se tradičně vyráběly kettlebell v odstupech 8 kg až 16, pak 24 kg a 32 kg. “Dnes jsou k dispozici v rozmezí od 4 do více než 48 kg, většinou v 4 kilových odstupech,” upozorňuje Pavel Macek.

Pro Západ kettlebell začátkem 21. století „objevil“ Pavel Tsatsouline a kettlebell se díky své všestrannosti a efektivnosti stala okamžitým hitem na poli silového a kondičního tréninku.

Kdo dnes cvičí s kettlebell:

  • populace stižená moderními neduhy kloubního a pohybového aparátu (bolestmi zad, kolen, ramen…), využívající kettlebell jako rehabilitační nástroj
  • muži i ženy všech věkových kategorií se zájmem o funkční trénink – ať už sílu, “fyzičku”, ztrátu tělesného tuku, hledající alternativu mainstream cvičení z posiloven a fitness center
  • profi atleti i rekreační sportovci různých sportovních odvětví, boxeři, MMA zápasníci a další cvičenci bojových sportů a umění
  • powerlifteři, vzpěrači, siláci a další zájemci o “old school” silový trénink
  • armáda, policie, hasiči, speciální jednotky, bezpečnostní služby

Zdroj

Související

Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Daniel Müller

Odborník v oblasti pilates a zdravotně funkčního pohybu, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb. Bývalý závodní plavec se lidskému tělu a pohybu s ním spjatým profesně věnuje již od roku 1994 a komerčně školí od roku 2001. Vystudoval vysokou školu se zaměřením na aplikovanou matematiku.


IQ pohyb: Neutrální pozice vleže, jak na to?

Tento leh není jen tak obyčejný leh na zádech. “Když jej uděláte dobře, okamžitě si zlepšíte postavení bederní páteře, uvolníte ztuhlost svalů a dalších měkkých tkání, povolí i vaše trapézy a uvolní se celá hlava,” říká Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, který v...


IQ pohyb: Rozpitvané cviky jógy pro zdraví

IQ pohyb není nová zázračná metoda cvičení, která by přinesla každému okamžitou pomoc či úlevu jako to slibuje kde kdo. Je to systém cvičení, který vychází z dokonalé znalosti anatomie a kineziologie.