Foto: Shutterstock

Akupunkturista radí jak resetovat tělesné hodiny

Od začátku pandemie se denní režim mnoha lidí změnil. To znamená, že ráno vstávají později a večer jedí a pijí rovněž později. Tyto výkyvy můžou mít výrazné dopady na fyzické i duševní zdraví člověka.

Zveřejněno: 01.03.22

Podle čínské medicíny mohou tyto změny vyvést tělesné hodiny z rovnováhy, říká Gabriel Sher, L.Ac., ředitel akupunktury ve společnosti ORA. Naštěstí existuje několik proaktivních kroků, které můžete podniknout, abyste vnitřní hodiny vrátili zpět do správných kolejí a cítili se co nejlépe.

Co jsou tělesné hodiny v čínské medicíně?

V tradiční čínské medicíně běží tělo na 24hodinových hodinách a každý orgán má dvouhodinové časové pásmo, vysvětluje Sher. "Během tohoto časového pásma se v daném orgánu nachází čchi neboli energie těla," říká. Abyste pomohli vrátit energii a rovnováhu do těla, doporučuje dodržovat podobný rozvrh jako níže.

Jak resetovat tělesné hodiny

5 do 7 hodin ráno

Orgán: tlusté střevo 

Účelem tohoto časového období je jemně probudit tělo. Protože se jedná o tlusté střevo, je to podle Shera také čas na stolici. "Jde o vyloučení předešlého dne," říká. Zařazení lehkého protahování a dostatečné hydratace do těchto časných ranních hodin může také přinést do těla energii a podpořit zdravé trávení. "Je tu také emocionální složka. Spousta lidí, v tomto období, velmi stagnuje, takže rutinní vyprazdňování je může uvolnit. Pak se můžete najíst a začít nový den," říká.

7 až 9 hodin ráno

Orgán: žaludek

Toto období je především o trávení, takže podle Shera by lidé v tomto období měli jíst teplou a výživnou snídani. "Potraviny, které jsou teplé nebo vařené, jsou pro tělo obecně lépe stravitelné," říká pro mbg. To může zahrnovat vejce, ovesnou kaši nebo slané ovesné vločky a šálek teplého zeleného čaje.

9 až 11 hodin dopoledne

Orgán: slezinaVzhledem k tomu, že jste se právě nasytili snídaní a měli jste čas jídlo strávit, je podle Shera vhodná doba na to, abyste si zacvičili. I když se v čínské medicíně často doporučují meditativní pohyby, jako je tai chi a qigong, Sher říká, že tato doba může být vhodná i pro aktivnější cvičení. Celkově radí, abyste naslouchali svému tělu a našli pro sebe to nejlepší cvičení.

11:00 až 13:00 hod.

Orgán: srdce

Sher říká, aby jste obědvali mezi 11. a 13. hodinou. Jídlo by mělo být lehčí a menší než to, které jste měli při snídani, dodává. Vzhledem k tomu, že toto období je zaměřeno na srdce, mohla by to být vhodná doba k tomu, abyste se věnovali vnitřní regeneraci jako je jóga nebo meditace. "Chceme se přece držet dál od věcí, které vyvolávají úzkost," říká Sher.

13 až 15 hodin

Orgán: tenké střevo

Vzhledem k tomu, že jste právě snědli další jídlo, mělo by vaše tělo mít víc energie. Nyní je tedy vhodná doba k tomu, abyste se zaměřili na dokončení potřebných úkolů nebo jiných drobných projektů, které je třeba udělat.

15 až 17 hodin

Orgán: močový měchýř

Jelikož je toto období zaměřeno na močový měchýř, často se v něm vylučuje odpad. Je to vhodná doba pro kontrolu, zda jste správně hydratováni. "Lidé mají v zimě tendenci pít mnohem méně vody, protože se tolik nepotí," říká Sher, ale správná hydratace udržuje plíce vlhké a podporuje imunitní funkce. Vedle vody je vhodná doba na to, abyste si dopřáli nápoj bohatý na proteiny nebo slanou svačinu.

17 až 19 hodin

Orgán: ledviny

V tomto období ledviny pracují na vyčištění a filtraci tekutin v systému, takže "pohyb je klíčový", říká Sher. To může být vhodná doba na procházku nebo dokonce na sex, pokud máte náladu!

19 až 21 hodin

Orgán: srdce osrdečník

Obecně platí, že v 19 až 21 hodin lidé večeří, ale "v této době byste měli začít zpomalovat svůj den," říká Sher. Aby se obojí podařilo, doporučuje jíst lehké jídlo, které je snadno stravitelné. "Dobrým příkladem je vydatná polévka, zejména v zimním období." Představte si výživnou kuřecí polévku, hovězí nebo zeleninový vývar.

21:00 až 23:00 hod.

Orgány: San Jiao

San Jiao je pojem v tradiční čínské medicíně a akupunktuře. Znamená šestý orgán Fu, což je dutý prostor uvnitř našeho těla.V těchto hodinách byste měli ideálně spát. To pomáhá tělu šetřit živiny na další den, říká Sher. Podle něj mohou lidé v této době pociťovat paranoiu a zmatenost a tělo stále vytváří teplo. Aby nedošlo k přehřátí, je podle mnoha odborníků optimální teplota pro spánek 18°C.

Od 23:00 do 1:00 hodin.

Orgán: žlučník

"Během této fáze začíná přechod z noci do dne," říká Sher. Jinými slovy, "jin se mění v jang". Tělo obecně prochází buněčnou obnovou, takže byste v této době měli být plně spící a uvolnění, aby žlučník mohl správně fungovat a trávit tučná jídla.

Chcete-li podpořit lepší relaxaci, zvažte možnost nechat se před spaním namasírovat. Tato masáž může podpořit jak relaxaci, tak trávení nebo si můžete dát uklidňující koupel.

1 až 3 hodiny ráno

Orgán: játra

Tělo by mělo být ve stavu hlubokého spánku, protože játra pomáhají uvolňovat z těla toxiny. Když lidé zůstávají vzhůru příliš dlouho, mohou toto kritické období promeškat a tělo může být následující den pomalejší.

3 až 5 hodin ráno

Orgán: plíce

Během zimy Sher doporučuje jíst hrušky, jablka, fíky a kaki, aby byly plíce vyživené a hydratované. V těchto suchých měsících může být také užitečné mít v místnosti zvlhčovač vzduchu. "Udělat cokoli pro ochranu plic během COVID je opravdu důležité," říká. Kozinec je čínská bylina, o které se předpokládá, že podporuje imunitu a zdraví plic. "Mnoho lidí ji vaří a pije jako čaj," říká.

Sečteno a podtrženo

"Čínská medicína je o udržování zdravého životního stylu a pravidelnosti, což platí pro vše od jídla až po pohyb střev," říká Sher. Obnovení denního režimu s využitím výše uvedených rytmů našich tělesných hodin může pomoci podpořit zdravý a pravidelný systém, který mohl být pandemií narušen.

 

Zdroj: https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-reset-your-body-clock-according-to-acupuncturist 

Související

Pánev, páteř, hlava pro zdravý začátek, to je IQ pohyb

Kvůli vlastnímu zdravotnímu problému s páteří začal před lety pomáhat klientům s bolestmi zad a dalšími omezeními. Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, se učil nejdříve v Londýně, jak cviky jógy a pilates správně metodicky rozebrat, a jak je pak také didakticky naučit...


Jak kurkuma prospívá našemu tělu?

V posledních několika letech se ve světě zdraví a krásy rozvinula posedlost určitým žlutým kořením. Na blozích o zdraví a v hipsterských kavárnách se o kurkumě píše jako o módním trendu a její milovníci ji přidávají prostě všude.


Jak chůze naboso prospívá našemu zdraví?

Chůze naboso je možná něco, k čemu se jinde než doma nedonutíte. Pro mnoho lidí je to ale denní rutinou doma, v přírodě i ve městě.


11 bylin a doplňků stravy pro boj s depresí

Deprese je stav, kterým například jen ve Spojených státech trpí podle odhadů 17 milionů lidí. Skutečné číslo je ale pravděpodobně mnohem vyšší, protože ne každý, kdo depresí trpí, vyhledá pomoc odborníků. Důvody mohou být různé.


Máte pocit, že jste na cvičení už příliš staří?

Pokud jste nebyli příliš aktivní v mládí, můžete snadno podlehnout dojmu, že startujete z poslední pozice. Kondici si udržet je totiž mnohem jednodušší, než ji získat.