Foto: Archiv Filipa Žitníka

Filip Žitník

Mgr. Filip Žitník, SEP, je předsedou České kraniosakrální asociace a členem etické komise Asociace Somatic Experiencing ČR.
Jan David
Zveřejněno: 16.08.21

Terapeutické práci se věnuje od roku 2009. K této profesi jej přivedla otázka po roli tělesného prožívání a jeho důležitosti pro to, jak jako lidé rozumíme sobě a světu. Tomuto tématu věnoval už své studium filosofie a antropologie na UK a dodnes je jeho ústředním zájmem nejen v terapeutické praxi ale i v životě. 

Ve své práci hledá u klientů život a zdraví, neb jak pravil jeden z jeho nepřímých učitelů: „Nemoc dokáže najít každý“. Pohled na klienta a hlavní nástroje mu zprostředkovávají především přístupy Somatického prožívání – léčení traumatu, Kraniosakrální biodynamické terapie, které rozšiřuje o svou znalost Procesu orientované psychologie a Focusingu. Pracuje tedy s tělem – fyziologií, autonomním nervovým systémem, instinkty a samoléčivými mechanismy lidského těla. 

Věnuje se i práci s tématy, týkajícími se porodu a prenatálního vývoje. V poslední době se stále více zaměřuje na terapeutickou práci s lidmi v přírodě a léčení traumatu na individuální úrovni rozšiřuje i o kolektivní rozměr traumatu. Více na Leceni-traumatu.cz

 Vzdělání 

Mgr. - Obecná antropologie se zaměřením na filosofickou antropologii – FHS – UK

 

Výcviky a certifikace 

(2007 – 2009) Profesionální výcvik Kraniosakrální biodynamiky – CS Institut 

(2010 – 2013) Výcvik v metodě Somatic Experiencing – léčení traumatu 

(2017 – 2018) Základní výcvik Proces orientované psychologii

 

Další kurzy

(2006, 2008) – Focusing I, II – Ateliér Satiterapie, (2009) Zážehy a práce z úrovně bytí – postgraduální kurz kraniosakrální biodynamiky – CS Institut, (2014) Dotknout se životní síly – postgraduální kurz práce s tělem v rámci metody Somatic experiencing a další kratší kurzy zejména v Proces orientované psychologii a práci s lidmi v přírodě….

 

Překladatelská činnost 

Petr Levine: Probouzení tygra, Léčení traumatu (Maitrea, 2011) 

Julie Diamond, Lee Spark Jones: Cesta vzniká chůzí, Procesová práce v praxi (Ježek, 2014) 

Eugen T. Gendlin, Dialog s prožíváním: Tělo a rozumění v psychoterapii a mimo ni (Ježek, 2016)

Související

Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.


Celostní psychosomatika Dr. Dahlkeho

Celostní psychosomatika Dr. Dahlkeho zastává názor, že každá nemoc má svůj původ na úrovni naší psychiky, v každé nemoci je určitý psychický aspekt. K vysvětlení obrazu fyzických problémů pak využívá univerzálně platné duchovní zákony, například princip polarity, rezonance, stínu a další.


Nemoc vždy vzniká na úrovni psychiky. Příčinu je třeba hledat tam, říká psychosomatička

Simona Frydrychová, dnes odbornice na psychosomatiku podle Dr. Dahlkeho, se začala o osobní rozvoj zajímat před více než deseti lety. Její duševní transformaci odstartovala, jak už to ostatně bývá, velká osobní krize.