Foto: Archiv Tatjany Marešové

Sexuální apetit s menopauzou klesá

„Žena po padesátce si v naší západní společnosti často může připadat, že patří do starého železa,“ říká terapeutka Tradiční čínské medicíny Tatjana Marešová.

Zveřejněno: 26.05.22

Vypráví o ženách, které kvůli věku a v souvislosti s menopauzou přicházejí o svoji cykličnost, a co tomu předchází. Sama už může sdílet zkušenosti i z vlastního příběhu. 

Co je podle vás největším tématem ženy v období menopauzy? 

Uvědomit si, že cykličnost podobně jako v přírodě patří k životu ženy a vnímat, že různá životní období s sebou přinášejí různé výhody, ale i nevýhody. A je dobré vědět, co v kterém období fyzickému a psychickému tělu prospívá. Hlavně vnímat sebe ve všech životních fázích - tedy v čase nástupu menstruace, sexuálního zrání, těhotenství, porodu, kojení, vysychání menstruačního cyklu - že naše ženská role je nejen udržet rod, ale také zjemňovat maskulinní svět a vnášet do něj půvab, krásu, vůni, moudro, intuici, svěžest a harmonii. 

Promiňte, ale zeptám se kvůli kontextu trochu osobně. Jak dnes vnímáte, že jednou to bude nebo už je i vaše téma? Jsem již ve věku po šedesátce (smích), kdy s ženami opravdu dokážu danou životní fázi sdílet se vším všudy. Díky vlastní osobní zkušenosti a studiu východní moudrosti umím poradit, jak si období užívat v plné kráse, radosti a síle. 

Jak velké je u nás pro ženu téma, co se týká psychiky, že s koncem menstruačního cyklu přichází ztráta plodnosti a už není schopna otěhotnět? 

V našem západním světě, který je zaměřený hlavně na výkon, se oceňuje plné nasazení a výsledek. Ženy, které již nemohou porodit dítě, jsou tedy mimo výrobní proces a tudíž pro společnost neužitečné. To je naše soudobá kulturní realita a podvědomě to vnímá každá žena po padesátce, že již patří do starého železa. To se jí samozřejmě psychicky hodně dotýká. 

To je tedy západní svět. Jak je to na Východě? 

Ve východních jazycích dříve neexistoval pojem jako menopauza, přechod, klimakterium, žena prostě přestala menstruovat a díky dietetickým zvyklostem nepociťovala žádné doprovodné negativní změny jako pocení, návaly, nespavost a podobně.  V mnoha komunitách napříč světadíly se ženy po přechodu stávají velmi váženými a jejich názory uznávanými, jsou více zapojovány do práce pro celou komunitu, do jejího vedení. 

A jak velké téma je to biologicky? 

Nastupující proces stárnutí v podobě vrásek, vysychání kůže, vyšší váhy, menší výkonnosti, se samozřejmě dotkne každé ženy, protože již fyzicky nevypadá jako zamlada. Je to smutek uvadající květiny.  

Pozná žena, že se blíží období bez menstruace? Přicházejí nějaké prvotní a další signály, nebo se to stane z měsíce na měsíc? 

Nástup menopauzy je většinou pozvolný proces vysychání schopnosti plodit, který se projevuje postupnou nepravidelností menstruačního cyklu. Výpadek menstruačního krvácení a množství menstruační krve jsou nejzjevnějšími projevy nástupu období nebeských bohyň. Je to přechodové období, ve kterém žena přechází z plodného věku do věku neplodného, a kdy funkce vaječníků pomalu vyhasíná. 

Jak dlouho to trvá?

Obvykle dva až pět let. Nejčastější potíží menopauzy, uvádí se kolem pětaosmdesáti procent případů, jsou návaly horka. U některých žen se objevují dokonce ještě i pět až deset let po skončení menopauzy.  

Zmínila jste návaly horka, s nástupem menopauzy však může být spojena celá řada potíží jako bušení srdce, noční pocení, nespavost a jiné poruchy spánku, nervozita a podrážděnost, špatné libido, únava a ospalost, popřípadě i deprese. Které z nich ženy vnímají jako ty nejobtížnější a se kterými se nejhůř vyrovnávají? 

Asi nejhůře se vyrovnávají ženy s návaly horka, bušením srdce, nespavostí. A hlavně jsou dost překvapeny z psychické nestability. Ženy pořádně neví, co se to s nimi děje, a je to pro většinu z nich nová neobvyklá situace, se kterou doposud neměly zkušenost. 

Když dochází k útlumu funkce vaječníků a snižuje se tvorba hormonů estrogenu a progesteronu, je žena k něčemu náchylnější? Musí si na něco víc dávat pozor? 

Hormonální nerovnováha způsobena úbytkem ženských hormonů vytváří samozřejmě nerovnováhu v dalších hormonálních systémech, jde třeba o hypofýzu, štítnou žlázu, nadledvinky… S tím souvisí celkové oslabení organismu. Jde tedy o to, dát tělu čas, a klidnějším a šetrnějším zacházením se fyzicky a psychicky přizpůsobit daným změnám. Tedy nepřepínat se!   

Čím si v tomto období mohou ženy vyjít vstříc? Od péče, přes stravu, po cvičení… 

Samozřejmě zdravým životním stylem, ale milé dámy, s rozumem. Pokud jste doteď vše opomíjely, tak radikální změna jídelníčku nebo náhlé cvičení mohou zatížit tělo ještě víc. Moje doporučení zní – věnujte se sobě v tomto období, vždyť nyní již konečně můžete mít opravdu čas jenom pro sebe. Ve východní kultuře se píše: “Nebeská císařovna rozumí věku svého těla a nepokouší se vypadat jako zakonzervovaná Barbie. Sama nese odpovědnost za své zdraví, za svou radost ze života. Neběduje, zavčas vyhledá podporu zkušených léčitelů, kteří ji nevodí za ručičku, nemanipulují s ní, nýbrž ji informují.” 

V dnešní době přichází u dívek první menstruace v nižším věku, je vidět i nějaká změna trendu v opačném případě menopauzy? 

Menopauza ženy je charakterizována úplnou a trvalou zástavou menstruace, trvající obvykle šest až dvanáct měsíců. Objevuje se ve věku od 48 do 55 let, ale v naší západní společnosti bohužel i podstatně dříve kvůli hormonální antikoncepci a častěji podstupovanému umělému oplodnění – IVF. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že díky čínské medicíně, hormonální józe a pomocí bylinných produktů jsem nastoupila období takzvaného druhého jara v 59. roce svého života. Ale hlavně – vychutnávám si každou minutu svého života, dělám věci, které mne baví, obklopuji se lidmi s dobrou energií a těším se z nových výzev a poznání. 

Jak vlastně menopauza souvisí s chutí nebo nechutí na sex? Podle některých studií prý „vezme“ až třem čtvrtinám žen chuť na sex. 

Ano, to je pravda. Úbytkem ženských hormonů dochází k poklesu sexuálního apetitu, případně bolestivosti při pohlavním styku způsobeném suchostí v pochvě. Z pohledu tradiční čínské medicíny ovšem správným doplňováním ledvinové esence lze regulovat a vyživovat svůj jin a tak vést dlouhý život naplněný láskou, vášní a sexuální radostí.

Související

Diety dlouhodobě nefungují, jezte raději podle sebe, radí výživová poradkyně

Dnes zdravá strava většinou znamená zcela vypustit cukr, bílou mouku, ideálně veškerý lepek, zpracované potraviny – tedy víceméně vše, co nám chutná... Pokud se chceme cítit i vypadat dobře, je opravdu nutné tato pravidla striktně dodržovat? Podle výživové poradkyně Šárky Matouškové určitě ne....


Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.


MARGIT SLIMÁKOVÁ: BĚHEM HUBNUTÍ JE ZÁSADNÍ VNÍMAT SVÉ TĚLO

Známá expertka na zdravý životní styl a výživu nám prozradila, proč je lepší si během hubnutí dopřávat než se omezovat, co si myslí o přerušovaných půstech a léčbě stravou a jak podle ní se stravou souvisí současná pandemie.