Foto: Shutterstock

Růže z Jericha mýtů zbavená

Růže z Jericha je známá svou schopností „vstát z mrtvých“ ve chvíli, kdy už jí na první pohled není pomoci. Je hojně používaná na Středním východě k léčbě řady potíží, mezi které patří artróza, metabolická a respirační onemocnění, diabetes a další.

Zveřejněno: 20.06.22

Někteří lidé ji ale používají také například jako ochranu proti negativní energii. Přestože v některých částech světa je její využití tradiční, vědecký výzkum je prozatím nedostatečný.

Co je Růže z Jericha vlastně zač?

Latinský název je Anastatica hierochuntica. Často je zaměňována za podobnou rostlinu, Selaginella lepidophylla, která je označována stejně: Růže z Jericha. Nicméně Selaginella lepidophylia má domovinu v Čivavské poušti v USA a Mexiku. Někdy se jí říká „falešná Růže z Jericha“.

Původní Růže z Jericha je malá, kvetoucí rostlina, dosahující výšky 30cm. Je schopna přežití v extrémním suchu. V takovém prostředí se svine do malé kuličky podobné laskavci. V této formě hibernuje, chrání tak květy ukryté uvnitř. Tak zůstává do té doby, než má opět přístup k vodě.

To se opakuje stále dokola, a proto se Růži z Jericha také říká „květina vzkříšení“. Je symbolem transformace, obnovy a prosperity pro mnoho kultur včetně křesťanství, náboženství santería a hoodoo. Obvykle je připravována jako čaj ze semen nebo sušených listů a květů. K dostání je také ve formě oleje k „přípravě“ svěcené vody.

Přínos pro zdravíAčkoliv výzkum ohledně účinků Růže z Jericha na zdraví je nedostatečný, v kulturách, kde má její používání tradici, nepanují o její prospěšnosti žádné pochybnosti. Obsahuje flavonoidy – složku s výraznými antioxidačními účinky. Konkrétně jsou to: kyselina chlorogenová, kvercetin, kempferol a luteolin, které mají podle studií příznivě ovlivňovat zánětlivé procesy, bolesti spojené s artritidou, krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Jak už jsme uvedli, dosavadní výzkumy jsou nedostatečné – nicméně prozatím se zdá, že kýžený účinek má například kvercetin v dávkování 500 mg a více. Obsah kvercetinu v rostlině je však nižší než 50 mg/g hmotnosti, takže nemusí být jeho ideálním zdrojem.

Podle některých kultur má Růže z Jericha působit proti stárnutí a co je zajímavé, má také příznivě ovlivňovat průtok krve dělohou. Jedna z provedených studií například prokázala, že 66 % žen, které se jí zúčastnily, užívaly Růži z Jericha v průběhu těhotenství pro usnadnění porodu. V našich zeměpisných šířkách se ovšem takové použití nedoporučuje, z důvodu neexistence studií, které by jeho prospěšnost potvrdily.

Použití a dávkování

Nejčastěji je Růže z Jericha používána jako dekorační předmět a během různých náboženských obřadů. Tyto kultury obvykle věří, že Růže z Jericha:

  • Umožňuje „vzkříšení“ v různých oblastech života
  • Přináší štěstí
  • Ochraňuje před negativní energií

K dostání je pouze několik komerčních přípravků, proto je často připravována v domácích podmínkách spařením koupených „květů“, které jsou však ve skutečnosti celou rostlinou. Některé zdroje doporučují zalití cca 1 čajové lžičky 250 ml horké vody, ale pro začátek je vhodné vyzkoušet nižší dávkování.

Na trhu je také několik kosmetických přípravků, u kterých výrobce deklaruje, že Růži z Jericha obsahují, často je to však právě „falešná“ Růže z Jericha, Selaginella lepidophylla. Pokud tedy chcete „to pravé potěšení“, hledejte takové, které mají na štítku uvedeno Anastatica hierochuntica, nebo také jen A. hierochuntica.

Vedlejší účinky

Přímá aplikace na kůži nezahrnuje žádné známé nežádoucí účinky, nedoporučuje se však ji aplikovat na poškozenou kůži – odřeniny, řezné ranky a podobně.

Trpíte-li diabetem, nízkým nebo vysokým krevním tlakem či dalšími zdravotními komplikacemi, užívání Růže z Jericha konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Stejně tak v případě, že jste těhotná, jelikož jedním ze známých účinků v tradičních kulturách je spuštění porodu. Pokud těhotná jste a Růži z Jericha jste ke spuštění porodu už použila, svého ošetřujícího lékaře taktéž informujte. Mohla by totiž negativně ovlivnit medikaci během porodu.

Sečteno a podtrženo

Růže z Jericha je známá jako „rostlina vzkříšení“ pro svou schopnost regenerace po dlouhém období bez vody. Některé kultury ji považují za symbol:

  • Štěstí
  • Pozitivní energie
  • Obnovy
  • Prosperity

Tradiční medicína používá Růži z Jericha jako prostředek k léčbě diabetu, respiračních onemocnění, artrózy a menstruačních bolestí, stejně jako k vyvolání porodu.

Vědecké poznatky ohledně využití Růže z Jericha v medicíně jsou však nedostatečné, a tak je na místě obezřetnost. Pokud užíváte nějaké léky nebo trpíte diabetem, je namístě zvážit, zda Růži z Jericha vůbec užívat. Takové rozhodnutí vždy konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

 

 

ZDROJ

 

Související

15 důvodů, proč milovat Slunce

Předpokládejme, že každý pobral rozumu více, než se vejde do mozku pštrosa, opalování nepřehání a chrání se přípravky s přiměřeným SPF. V takovém případě si můžete být jisti, že sluneční paprsky prospívají tělu i duchu.


Jak kurkuma prospívá našemu tělu?

V posledních několika letech se ve světě zdraví a krásy rozvinula posedlost určitým žlutým kořením. Na blozích o zdraví a v hipsterských kavárnách se o kurkumě píše jako o módním trendu a její milovníci ji přidávají prostě všude.


Západní způsob stravování ovlivňuje stav střevních hub a metabolismus

Je známý fakt, že mikroflóra v našich střevech hraje významnou roli v tom, jak naše těla zpracovávají potravu, kterou přijímáme, a mnoho dalších aspektů našeho zdraví.


Co je lepší: teplá nebo studená sprcha?

Pokud po ránu toužíte po horké sprše, nejste v tom sami - většina lidí posunuje páku sprchové baterie spíše k červenému než modrému puntíku. Ale věděli jste, co vám může přinést sprchování studenou vodou? Přesně tak – STUDENOU.


Jak poznám, jestli potřebuji fyzioterapeuta nebo chiropraktika?

Fyzioterapie a chiropraxe mají něco společného – obě metody se používají k mírnění nebo odstraňování bolesti a napětí v těle, obě provádí kvalifikovaní profesionálové, ale praktické postupy se mohou lišit. V tomto článku se zaměříme na jejich rozdíly, přínosy a na to, podle čeho se rozhodnout,...