Nechte tělo promluvit - začínáme s Core Energetics

Hned čtyři jednoduché prožitkové aktivity používané v Core Energetic si můžete vyzkoušet každý díky tomuto článku.

Zveřejněno: 22.09.21

Bodywork vám může připomínat cvičení nebo masáž. Tanec nemusí být nutně tím, co považujeme za tanec. A proč se máme chytit za ruce, a jak pustit kontrolu?

”Jako děti jsme všichni dělali kompromisy. Skryli jsme nebo potlačili určité pocity - jako je nenávist nebo láska, hněv nebo zloba. Cítili jsme, že by nás dostaly do problémů – při jejich vyjádření bychom nedostali lásku, péči nebo ochranu. Rozhodli jsme se proto přerušit určité pocity, omezit své bytí, abychom zachovali bezpečné vztahy k těm, které jsme jako děti milovali a od nichž jsme záviseli,” říká Petr Ekl, který studoval metodu Core Energetics čtyři roky v Holandsku.

Podle něj jsme se v té době rozhodli často správně. Pokud ale budeme i dnes, jako dospělí, nadále potlačovat své pocity a potřeby tak, jak jsme to dělali jako děti, omezujeme tím i míru své vlastní živosti - míru své životní energie a obecně kontakt s okolním světem. “Často nám v životě chybí přirozené intenzivní potěšení, vzrušení a radost, naplňující vztahy. Často si ale hledáme jen jejich nefunkční substituce,” tvrdí. Bohužel, bez ochoty prožívat i ty negativní - nechtěné emoce a také riskovat klesá i naše kapacita pro ty pozitivní a nakonec přichází vyhoření a deprese. Omezením prožívání smutku, vzteku a frustrace atd. tak omezujeme i kapacitu pro radost a potěšení. Je to jeden emocionální obvod.

Většina cvičení spočívá právě v obnově schopnosti prožívat vše co je lidské, nebo to alespoň v sobě zkoumat, zkoušet. Nejen třeba uvolnit zatuhlou čelist či krk, ale rozhýbat i zatuhlé emoce, které tyto části drží pod kontrolou a stresují je. Proto se pracuje třeba i s vyjádřením velkého spektra emocí a pocitů. Je to do určité míry zdravá integrace naší živočišné části.

Bodywork



Rozcvičte se dle potřeb vašeho těla na všech jeho úrovních. Nechte se vést tím, co tělo potřebuje. Začněte pomalu od nohou a postupujte nahoru k hlavě. Každý segment rozhýbejte a uvědomte si ho i fyzicky. Zůstaňte uvolnění, kolena mírně pokrčená. Uvědomte si, s jakými tématy a emocemi souvisí tato část těla (tady Core používá tělesné segmenty, což je zhruba ekvivalent pohledu na čakry) a probuďte v sobě i tuto emocionální úroveň. Prociťte s nohama vaši stabilitu a jistotu, s pánví prožijte radost a rozkoš, se solarem vlastní individualitu a průbojnost, se srdcem svobodu a spojení s okolím, s krkem vyjádření a kreativitu, s čelem jasnost mysli a s temenem hlavy spojení s vesmírem. Rukama zkontaktujte všechny části vašeho těla jako masáž.

Vyjádřete postupně tělem celé spektrum emocí. Pozitivních i negativních. Zašklebte se, zakřičte, ukažte nějaké sprosté gesto, usmějte se, vesele zavolejte, zakřičte ANO a vnímejte ho celým tělem, zakřičte NE a opět ho celým tělem prožijte. Uvolněte se v tom… Hlavní rozdíl tohoto bodyworku oproti běžnému fyzickému cvičení je především vnímání a prožívání co se v těle děje, emocionální účast na cvičení, důraz na obnovení kontaktu se sebou samým a rozproudění energie.

Volný tanec

Pusťte si hudbu, kterou máte rádi a tančete na ni. Spojte se se sebou, se svým zdrojem. Použijte třeba krátký bodywork. Následujte hudbu a s ní i potřeby těla. Vyjádřete, jak se cítíte. Zahoďte schémata a struktury, domnělou potřebu se líbit, zapadnout. Teď je to jen vaše vyjádření. Uvnitř vás je zdroj, který při spojení s ním přináší víc radosti, než můžete dostat zvenku. Stačí se na něj napojit.

Vnímejte, které části těla se chtějí hýbat a jak, a jen to následujte. Možná to zpočátku nepůjde, nepřijde nic nebo přijde stud. Prostě se nakonec začněte hýbat... jen vnímejte, nic nesuďte a přijměte, že to jste vy a váš pohyb.

Sledujte, jak se zapojuje vaše tělo. Jaké to je, pokud se hýbou některé jeho části, jaké to je, pokud je pohyb plynulý či úsečný. Užívejte si to. Nesnažte se nic nikam zařadit, nic splnit, směřujte svou energii jen zevnitř ven. Ať přijdou jakékoli pocity, emoce, vyjádřete je, prožijte je, spojte je s tancem. Můžete do toho přibrat i partnera, případně děti. “Udělejte si takhle přestávku v práci – buďte spolu sami sebou. Blbněte spolu,” usmívá se Petr Ekl.

Jsme v tom spolu

Pokud potřebujte v rodině nebo jiné blízké komunitě něco vyřešit, nebo se jen tak potkat, začněte chycením se za ruce. Slaďte spolu dech. Vnímejte každý sebe, a pak každý ty ostatní. Vnímejte i obojí současně. Sdílejte, jak se kdo cítíte, co zrovna potřebujete v daný okamžik, abyste mohli ideálně spolupracovat.

Až se sladíte a pustíte se pak do práce, nezapomínejte se zaměřovat i na pocity, především pokud vzniknou konflikty a nesoulady. Zaměřte se vždy i na to, co kdo z kolektivu potřebuje, aby mu bylo fajn. Zkuste si skupinu bez vedení, kdy každý chvilku vede, zrovna když cítí, že on má ten impulz vás posunout dál a končí. Zkuste si učit se poznat i to, kdy ten impulz již skončil a je čas, aby přišel někdo jiný.

Najít odvahu a pustit kontrolu

Najděte si téma ze života, kterému se vyhýbáte. Ideálně ve vztahu k někomu jinému. Třeba se bojíte někoho oslovit. Je tam touha a současně strach. Něco, co vás ideálně láká či děsí, a o čem třeba vůbec nechcete mluvit. Jděte do toho. Spojte se nohama se zemí a najděte tam svoji stabilitu a jistotu.

Projeďte si tělo odspodu nahoru, všimněte si, jak se cítí a spojte se s ním. Nalaďte se na svoje srdce. I pokud jde o vztek či jinou věc, kterou chcete sdílet. Spojte se tedy s místem, kde je vaše srdce, zaměřte tam svoji pozornost, i na to, co chcete sdílet. Párkrát se nadechněte a vydechněte. A z tohoto místa se do toho pusťte. S upřímností, otevřeností a respektem. Vnímejte přitom svoje tělo, jeho impulzy, pocity…

“Jaké to bylo? Cítili jste se více nebo naopak méně naživu nežli dříve? ” ptá se Petr Ekl z Core Energetics.

Související

Jak bojovat s osamělostí?

Z osamělosti se v posledních letech stala civilizační choroba. Trápí především teenagery a seniory. Organizace ŽIVOT 90 natočila sérií videí s návody, jak s osamělostí bojovat.


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.


Daniel Müller

Odborník v oblasti pilates a zdravotně funkčního pohybu, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb. Bývalý závodní plavec se lidskému tělu a pohybu s ním spjatým profesně věnuje již od roku 1994 a komerčně školí od roku 2001. Vystudoval vysokou školu se zaměřením na aplikovanou matematiku.


IQ pohyb: Neutrální pozice vleže, jak na to?

Tento leh není jen tak obyčejný leh na zádech. “Když jej uděláte dobře, okamžitě si zlepšíte postavení bederní páteře, uvolníte ztuhlost svalů a dalších měkkých tkání, povolí i vaše trapézy a uvolní se celá hlava,” říká Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, který v...