Foto: Shutterstock

Jak si osvojit kosmetiku bez odpadu?

Proč byste měli přemýšlet o obalech svých kosmetických výrobků stejně jako o výrobcích samotných? Snižování odpadové stopy na planetě se stalo spíše otázkou "jak" než "proč".

Zveřejněno: 29.04.22

Ačkoli jsme se všichni stali profesionály v recyklaci krabic od pomerančového džusu, zdá se, že v případě kosmetických obalů jsme v tomto směru pomalejší. "Zatímco téměř 90 % lidí ve Velké Británii tvrdí, že pravidelně recykluje odpad z kuchyně, v koupelně to dělá jen 52 %," říká William Brightman, spoluzakladatel značky UpCircle, která se zabývá udržitelnou kosmetikou.

To se však začíná měnit. Podle zprávy společnosti Mintel je snižování množství odpadu, který vzniká v důsledku našeho životního stylu, celosvětovým zájmem kosmetického průmyslu.

Zákazníci věnují čím dál větší pozornost svému dopadu na planetu, upozornila výrobce agentura pro průzkum trhu. Čísla mluví sama za sebe: 74 % španělských spotřebitelů uvádí, že se starají o to, aby složky v jejich přírodních produktech byly šetrné k životnímu prostředí. Naproti tomu 44 % amerických zákazníků nakupujících ekologické produkty tvrdí, že se snaží žít šetrně k životnímu prostředí.

Snadná část

Takže tady přicházíte na řadu vy. Začněte tím, že se budete zabývat jednorázovými předměty, které používáte každý den. Vzpomínáte si na obrázek mořského koníka s vatovou tyčinkou, který se stal ze dne na den "hvězdou internetu"? Problémem jsou plastové tyčinky, takže je jednoduše vyměňte za ekologické alternativy, jako jsou tyčinky z papíru nebo bambusu, které jsou biologicky rozložitelné.Vlhčené ubrousky, ano, ty, které používáte k odstranění make-upu už od puberty. Přesně ty mají na svědomí 80 % ucpaných kanalizací ve Velké Británii. Naštěstí existuje jednoduchá alternativa. Vyměňte ubrousky za čistý látkový ubrousek s čisticím balzámem nebo pleťovou vodou. Prokážete tím službu nejen naší planetě, ale i své pokožce.

Dalším viníkem jsou podle Brightmanové plastové zubní kartáčky, zejména pokud se vyměňují každé tři měsíce, jak doporučují zubaři. "Stačí málo, abychom si uvědomili, jak obrovské množství odpadu s tím souvisí," říká. "Naštěstí existují alternativy jako bambusové zubní kartáčky, které se rozloží za pouhých šest měsíců."

Dále je čas vyčistit koupelnu od nesčetných plastových lahví. Zpráva Zero Waste zjistila, že kosmetický průmysl loni vyprodukoval více než 120 miliard kusů obalů, z nichž většina je plastová a nerecyklovatelná. "Hledejte výrobky se snadno recyklovatelnými obaly, jako je sklo nebo hliník, které navíc budou vypadat na vaší poličce v koupelně prostě krásně," radí Rachelle Straussová, zakladatelka organizace Zero Waste Week. Jakmile spotřebujete celý obsah výrobku, z vypláchnutých skleněných lahví se mohou stát vázy na květiny a ostatní skleněné či hliníkové nádobky se skvěle hodí k uskladnění další kosmetiky.

Straussová také radí "obnažit se" a používat výrobky, které používají málo obalů. Vzpomeňte si třeba na mýdla, jejichž prodej v roce 2018 vzrostl o 3 % a rostl rychleji než prodej tekutých mýdel i sprchových gelů.

Pořiďte si, co potřebujete

Poslední metodou hnutí za nulový odpad je prostě změna myšlení. "Oddělte svá přání od svých potřeb," říká Strauss. "Kolik výrobků jste si koupili jen proto, abyste byli zklamáni? Zkuste investovat do výrobků, které jsou vhodné pro různé účely, a získejte další výhodu v podobě méně přeplněné koupelnové poličky. Například kokosový olej lze použít jako kondicionér na vlasy, hydratační prostředek na pleť, odličovač, krém na holení, balzám na rty nebo si s ním můžete zkusit vybělit zuby."

Pokud jde o vaši kosmetickou taštičku, investujte do kosmetiky značek, které umožňují po použití poslat prázdný obal zpět. Například společnost Burt's Bees zajišťuje, že 89 % jejich obalů je recyklovatelných.

Související

Opalovací sezóna pomalu končí. Víme, jak si opálení udržet

Venku se již léto pomalu mění na podzim a vy na to ještě nejste připraveni? Chcete si i v nadcházejících chladných dnech udržet krásné opálení jako od moře a přitom připravovat svou pokožku na budoucí opalování? V tom případě jsou bobulky Solaire ideální volbou!