Dlouhodobý stres nás dělá nemocnými, jak fyzicky, tak i psychicky. Proto je důležité vědět, jak s ním v této bouřlivé době bojovat. Když neurovědec Matt Janes prosí své pacienty, aby mu řekli něco o stresu, vždy mluví o svých finančních nebo zdravotních problémech, případně o nadměrné pracovní zátěži. Ale tyto věci samy o sobě nejsou stres, jsou to stresory. Stresory jsou věci, které nás vyřazují z fyziologické rovnováhy. Co je vlastně stres?
Stres je naše reakce na cokoli, co nás vyvede z rovnováhy. Je to kaskáda fyziologických a biologických reakcí, které v nás vyvstávají, když se dozvídáme o posledním počtu obětí koronaviru. Je to zvýšení našeho srdečního rytmu, našeho krevního tlaku, zvýšení hladin konkrétních hormonů a neurotransmiterů.
Stres má okamžitý účinek na každý orgán, sval a tkáň v těle. To je veškerá práce autonomního nervového systému. Má dvě dokonale navržené větve, které fungují ve vzájemnosti, aby nás udržely zdravé. Jedna je postavena pro akci, druhá pro odpočinek. Když jsme ve stresu, aktivuje se naše větev „bojuj, nebo utíkej“. Což je na krátkou dobu v pořádku, k tomu je určena. Abychom se mobilizovali v době aktivity nebo nebezpečí.
Ale při dlouhodobém stresu to jde na úkor druhé větve „odpočívej a trav“. Kromě toho, že se tato větev stane nezbytně aktivní pro spánek a trávení jídla, musí se aktivovat, aby fungoval náš imunitní systém. Proto nás dlouhé časové období mimo autonomní rovnováhu v důsledku stresu činí zranitelnějšími vůči onemocnění.
Co tedy můžeme udělat, abychom snížili stres během koronakrize? Matt Janes doporučuje rozvíjet pravidelný postup kontroly toho, jak se cítí vaše tělo a mysl. Buší vám silně srdce? Je vaše dýchání mělké? Jste podrážděnější než obvykle? Máte rychlé myšlenky? Neustále přemýšlíte o svých starostech? To vše jsou známky toho, že se vaše stresová větev aktivuje a stojí za to se tím zabývat, než bude negativně ovlivněno vaše zdraví. Jakmile si budete více vědomi sebe sama, můžete pro obnovení fyziologické rovnováhy udělat několik věcí.
Nejprve použijte svůj dech. Svou stresovou větev můžete uklidnit a odpočívající větev aktivovat pomocí jednoduché dechové techniky. Když vydechujeme, zpomalujeme naši srdeční frekvenci, krevní tlak a signalizujeme mozku a tělu, ať se zklidní. Nosem se nadechujte po dobu čtyř sekund, na chvíli zadržte dech a poté znovu nosem vydechněte po dobu šesti sekund. A opakujte, dokud vás neovládne pocit klidu.
Pohybujte se pomaleji. Když zpomalíte své tělesné pohyby, zpomalíte svou mysl. Tím, že uklidníte svou mysl, můžete získat kontrolu nad svými myšlenkami. Procvičujte si všímavost k okolí. Když strávíte více času v přítomném okamžiku, přestanete se zaobírat budoucími katastrofami.
Snižte příjem cukru a kofeinu. Začněte den správným způsobem, tím, že budete jíst snídani bohatou na přírodní tuky, nikoliv cukr, a dodáte tak svému tělu a mozku po celý den udržitelnější energii.