Foto: Shutterstock

Co umí ženšen a jak nám prospívá?

Západní lékařský výzkum zjistil, že tento oválný kořen může mít praktické využití při předcházení nemocí, snižování chronických zánětů spojených s rakovinou a duševními poruchami, včetně deprese.

Zveřejněno: 10.03.22

Co je ženšen?

Kořeny ženšenu, pomalu rostoucí vytrvalé byliny se zářivě červenými plody, se v tradiční čínské medicíně používají již více než 2000 let. Existují různé druhy, ale hlavními typy jsou asijský a americký ženšen. Studie zjistily, že různé druhy ženšenu mají i různé účinky. Zmíněné účinky ženšenu pocházejí z účinných látek v rostlině zvaných ginsenosidy.

Říká se, že ženšen zvyšuje energii, oživuje sexuální život a odhání zimní chřipky.

Jak ženšen pomáhá?

V tradiční čínské medicíně se ženšen používá k léčbě všeho možného od bušení srdce, nespavosti až po impotenci a cukrovku. Moderní výzkum prokázal, že má vliv na náš centrální nervový systém a imunitu, a že účinné látky mají antioxidační a protizánětlivé účinky. Je také proslulý svými účinky proti únavě, proto je obsažen v přírodních energetických nápojích, přičemž některé výzkumy ukazují, že ženšen prospívá koncentraci. Výzkumy spojují ženšen i s dalšími zdravotními přínosy, ale k prokázání těchto tvrzení, je zapotřebí více informací.

Protizánětlivé účinky

Studie Čínské univerzity v Hongkongu identifikovala v ženšenu devět ginsenosidů a naznačila, že právě kombinované účinky těchto ginsenosidů a jejich individuální dopady na imunitní systém přinášejí protizánětlivé účinky. Lidské imunitní buňky ošetřili různými extrakty ženšenu a z devíti ginsenosidů jich sedm dokázalo zánět potlačit. To je důležité, protože chronický zánět je spojován se všemi příčinami, od bolestivých stavů, rakoviny až po deprese.

Schopnost bojovat s chřipkouPodle amerického laboratorního výzkumu může ženšen pomoci při léčbě i prevenci chřipky, bronchiolitidy a respiračního syncytiálního viru (RSV), který infikuje plíce a dýchací cesty. Zjistili, že extrakt z červeného ženšenu pomáhá buňkám v plicích, pokud jsou infikovány virem chřipky.  Extrakt z červeného ženšenu také bránil množení viru RSV v těle.

Snižování hladiny cukru v krvi

Kanadská výzkumná skupina zjistila, že když si lidé před jídlem vzali kapsli s obsahem ženšenu, snížilo to jejich hladinu cukru v krvi. A to jak u lidí s cukrovkou 2. typu, tak i bez ní. Kontrola hladiny cukru v krvi po jídle je velmi důležitou strategií při léčbě cukrovky, takže je to docela významné zjištění, které by v budoucnu mohlo pomoci při prevenci cukrovky.

Zvýšení sexuální touhy

V roce 2011 vědci z Guelphské univerzity v Kanadě prošli stovky studií o běžně používaných jedlých afrodiziakách, aby prozkoumali tvrzení o posílení sexuálního apetitu, a to jak psychologického, tak fyziologického, a ženšen měl příznivý výsledek. Od té doby studie z roku 2013 zjistila, že ačkoli nedokázala vysvětlit "molekulární mechanismus", zdá se, že užívání ženšenu zvyšuje účinnost léčby mužských poruch reprodukce. V roce 2015 zas výzkum zjistil, že výtažky z červeného ženšenu zlepšují sexuální funkce u žen před menopauzou.

Pomoc při léčbě rakoviny prsu

Výzkum zjistil, že ženšen může zlepšit míru přežití a kvalitu života po diagnóze rakoviny prsu. Do výzkumu bylo zapojeno téměř 1500 pacientek s rakovinou prsu, které podstoupily alespoň jeden typ onkologické léčby (operaci, chemoterapii nebo ozařování). Tři až čtyři roky po stanovení diagnózy užívalo ženšen 62,8 % z nich a došlo u nich k výraznému zlepšení jak z hlediska přežití, tak i kvality života. Nejde o náhradu lékařské léčby, ale je to zajímavá oblast výzkumu.

Závěrem

Není překvapením, že ženšen je známým bojovníkem proti únavě, a proto může u některých lidí působit jako stimulant. Dejte ale pozor, příliš velké množství by vám mohlo způsobit bolesti hlavy, závratě nebo břišní potíže. Před jeho užíváním se poraďte s vaším praktickým lékařem, neboť existují určité léky (např. léky na ředění krve, cukrovku, antidepresiva), s kterými by se mohlo užívání ženšenu ovlivňovat.

 

Zdroj: https://www.healthy-magazine.co.uk/ginseng/ 

Související

Diety dlouhodobě nefungují, jezte raději podle sebe, radí výživová poradkyně

Dnes zdravá strava většinou znamená zcela vypustit cukr, bílou mouku, ideálně veškerý lepek, zpracované potraviny – tedy víceméně vše, co nám chutná... Pokud se chceme cítit i vypadat dobře, je opravdu nutné tato pravidla striktně dodržovat? Podle výživové poradkyně Šárky Matouškové určitě ne....


Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.


MARGIT SLIMÁKOVÁ: BĚHEM HUBNUTÍ JE ZÁSADNÍ VNÍMAT SVÉ TĚLO

Známá expertka na zdravý životní styl a výživu nám prozradila, proč je lepší si během hubnutí dopřávat než se omezovat, co si myslí o přerušovaných půstech a léčbě stravou a jak podle ní se stravou souvisí současná pandemie.


Pánev, páteř, hlava pro zdravý začátek, to je IQ pohyb

Kvůli vlastnímu zdravotnímu problému s páteří začal před lety pomáhat klientům s bolestmi zad a dalšími omezeními. Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, se učil nejdříve v Londýně, jak cviky jógy a pilates správně metodicky rozebrat, a jak je pak také didakticky naučit...