Foto: Shutterstock

Co je lepší: teplá nebo studená sprcha?

Pokud po ránu toužíte po horké sprše, nejste v tom sami - většina lidí posunuje páku sprchové baterie spíše k červenému než modrému puntíku. Ale věděli jste, co vám může přinést sprchování studenou vodou? Přesně tak – STUDENOU.

Zveřejněno: 03.06.22

Ano, obzvlášť po ránu je to strašná představa, ale když to zkusíte, možná zjistíte, že je vám to příjemné. Bez ohledu na to, jestli upřednostňujete teplou nebo studenou sprchu, je fakt, že obě mají na lidské tělo pozitivní vliv.

Pojďme se ale trochu blíže podívat na to, čím nám prospívá sprchování studenou vodou:

  • Zklidňuje podrážděnou pokožku: pomáhá zvládat nutkání se škrábat, pokud cítíte svědění.
  • Rychle vás po ránu probere: šok z kontaktu pokožky se studenou vodou způsobí zrychlení srdečního tepu, zvýšení příjmu kyslíku (zhluboka dýcháte) i pozornost.
  • Podporuje krevní oběh: nejčastější důvod, proč odborníci studené sprchy doporučují. Studená voda stahuje cévy na povrchu těla, takže se krev přesune do hlubších svalových vrstev, kde proudí rychleji a udržuje tak ideální tělesnou teplotu.
  • Po cvičení napomáhá uvolnění svalů.
  • Potenciálně napomáhá regulaci tělesné hmotnosti: hnědé tukové buňky (tzv. hnědý tuk) mají schopnost generovat teplo spalováním tuků. To se děje, když je tělo vystaveno chladu, například při studené sprše.
  • Vaše pokožka bude zářit, a stejně tak vlasy: výzkum v této oblasti sice není rozsáhlý, ale naznačuje, že na kvalitu pokožky i vlasů má studená voda pozitivní vliv. Studená voda zpomaluje cirkulaci krve (díky čemuž pokožka „září“), uzavírá a posiluje vlasové kořínky a na rozdíl od vody horké, pokožku nevysušuje.

 

Už se chystáte do sprchy? Ještě chvíli počkejte – každá mince má dvě strany:

Sprchovat se studenou vodou není dobrý nápad, pokud jste nemocní nebo nachlazení. Jednak vám v takovém případě pravděpodobně skutečně příjemná nebude, a jednak pak potrvá velmi dlouho, než se zahřejete. Navíc, pokud už je vaše tělo oslabené nemocí, studená sprcha může být příliš velký nápor na imunitní systém, což může průběh nemoci naopak zhoršit. 

Proč vlastně horké sprchy milujeme?Pokud máte potíže se večer uvolnit a usnout, nebo se v noci často budíte, možná je vám představa dlouhé horké sprchy příjemná, protože krásně uvolní a uklidní. A váš předpoklad bude v takovém případě správný. Horká sprcha aktivuje parasympatický nervový systém, který způsobuje únavu. Mezi další pozitiva můžeme zařadit například úlevu od symptomů respiračních onemocnění. Pokud totiž stojíte pod horkou sprchou v oblaku páry, dojde k otevření dýchacích cest a uvolnění hlenů. Jako bonus se otevřou póry na pokožce, což umožní vyplavení nečistot. A v neposlední řadě: horká sprcha uvolňuje svalové napětí a zmírňuje svalovou únavu.

Nicméně i tato mince má dvě strany:

  • Horká sprcha vysušuje a dráždí pokožku, díky poškození její svrchní vrstvy – epidermia, ve kterém jsou uloženy keratinové buňky. Jejich poškození brání ukládání vlhkosti.
  • Horká sprcha může zhoršit některé stavy jako např. ekzém.
  • Horká sprcha způsobuje svědění pokožky. Vysoká teplota totiž způsobí uvolnění obsahu (histaminu) z žírných buněk, což způsobí svědění.
  • Horká sprcha zvyšuje krevní tlak. Pokud trpíte kardiovaskulárním onemocněním, příliš horká sprcha jej může zhoršit.

 

Takže co je lepší: studená, nebo horká?

Obě mají svá pro a proti. Jednou z možností je, že se budete po dobu jedné minuty sprchovat tak studenou vodou, jak zvládnete, a pak další minutu vodou horkou (tak, jak zvládnete). Opakujte až pětkrát po sobě. 

Sečteno a podtrženo:

Studená sprcha stahuje cévy, krev se při ní přesunuje do hlubších svalových vrstev. Horká voda cévy otevírá a zrychluje cirkulaci krve. Díky tomu se orgány i svaly dobře prokrví, což je velmi příznivé pro regeneraci a detoxikaci.

 

ZDROJ

 

Související

Diety dlouhodobě nefungují, jezte raději podle sebe, radí výživová poradkyně

Dnes zdravá strava většinou znamená zcela vypustit cukr, bílou mouku, ideálně veškerý lepek, zpracované potraviny – tedy víceméně vše, co nám chutná... Pokud se chceme cítit i vypadat dobře, je opravdu nutné tato pravidla striktně dodržovat? Podle výživové poradkyně Šárky Matouškové určitě ne....


Pánev, páteř, hlava pro zdravý začátek, to je IQ pohyb

Kvůli vlastnímu zdravotnímu problému s páteří začal před lety pomáhat klientům s bolestmi zad a dalšími omezeními. Daniel Müller, zakladatel a majitel společností skupiny IQ pohyb, se učil nejdříve v Londýně, jak cviky jógy a pilates správně metodicky rozebrat, a jak je pak také didakticky naučit...


Opalovací sezóna pomalu končí. Víme, jak si opálení udržet

Venku se již léto pomalu mění na podzim a vy na to ještě nejste připraveni? Chcete si i v nadcházejících chladných dnech udržet krásné opálení jako od moře a přitom připravovat svou pokožku na budoucí opalování? V tom případě jsou bobulky Solaire ideální volbou!


15 důvodů, proč milovat Slunce

Předpokládejme, že každý pobral rozumu více, než se vejde do mozku pštrosa, opalování nepřehání a chrání se přípravky s přiměřeným SPF. V takovém případě si můžete být jisti, že sluneční paprsky prospívají tělu i duchu.


Růže z Jericha mýtů zbavená

Růže z Jericha je známá svou schopností „vstát z mrtvých“ ve chvíli, kdy už jí na první pohled není pomoci. Je hojně používaná na Středním východě k léčbě řady potíží, mezi které patří artróza, metabolická a respirační onemocnění, diabetes a další.