Foto: Shutterstock

Co dělá ašvaganda?

Výzkumy zjistily, že tato prastará bylina by mohla potencionálně prodlužovat náš život. Zatím jich nebylo mnoho, ale zní to jako slibný začátek.

Zveřejněno: 05.03.22

Co je ašvaganda?

Ašvaganda je starobylá léčivá bylina, která se používá v tradiční indické ájurvédě a podává se jako přírodní lék pro posílení zdraví již více než 3000 let. Samotná rostlina je malý keř se žlutými květy, který roste v Indii, na Blízkém východě a v severní Africe. Někdy se označuje botanickým názvem Withania somnifera (Withanie snodárná), ale může se jí říkat také indický ženšen nebo zimní třešeň. Kořen ašvagandy má výraznou vůni, což inspirovalo její sanskrtský název, který se doslova překládá jako " koňská vůně". Obvykle se právě kořeny nebo listy rostliny melou na prášek a používají se jako lék nebo se přidávají do doplňků stravy. 

V ájurvédě je ašvaganda klasifikována jako rasayana neboli omlazující složka a tradičně se o ní hovoří jako o látce, která dokáže zmírnit stres, zvýšit energii a zlepšit úroveň koncentrace těch, kteří ji užívají. Moderní medicína si nyní začíná uvědomovat, že tato prastará bylina může prodloužit život tím, že snižuje hladinu stresu, zlepšuje hladinu cholesterolu a vyrovnává hladinu cukru v krvi. Některé výzkumy dokonce naznačují, že tato bylina může mít i protirakovinné účinky. 

Jak působí?

Ašvaganda je adaptogen, přírodní prostředek, který pomáhá tělu vyrovnat se se stresem. Z tohoto důvodu může pomáhat snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu, což by mohlo znamenat, že by mohla být užitečná při léčbě úzkosti a deprese. Ašvaganda také obsahuje vysokou koncentraci withanolidů, sloučenin, které bojují proti zánětům a růstu nádorů. Kromě toho obsahuje sloučeninu zvanou withaferin, která podle některých výzkumů může způsobovat odumírání rakovinných buněk a bránit růstu nových. 

Jaké jsou důkazy o jejích účincích?

Několik studií ukázalo, že ašvaganda může snižovat hladinu cukru v krvi, a to u lidí s cukrovkou i bez ní. Výzkumy také nazančují, že může snižovat hladinu kortizolu, což pomáhá při léčbě stavů souvisejících se stresem, včetně úzkosti a deprese. Výzkum případných protirakovinných účinků ašvagandy se však zatím omezil jen na laboratorní studie, takže pro zjištění výsledků je třeba provést další klinické studie a výzkumy na lidech. 

Snížení stresuJedna studie zkoumala možné využití kořene ašvagandy jako léčiva na stres a úzkosti. Šedesáti čtyřem subjektům s chronickým stresem byly po dobu 60 dnů podávány buď dvě 300mg kapsle s vysoce koncentrovaným extraktem z kořene ašvagandy nebo placebo. U skupiny s ašvagandou došlo k významnému snížení stresu ve srovnání s kontrolní skupinou. Hladina kortizolu se ve skupině s ašvagandou také významně snížila ve srovnání s kontrolní skupinou. Podobný účinek byl pozorován i v několika dalších studiích. 

Boj proti nemocem

NK buňky jsou typem bílých krvinek bojujících proti nemocem. Dvě indické studie zkoumaly, zda bylinný čaj obohacený o pět ájurvédských bylin, včetně ašvagandy, může zvýšit účinnost těchto buněk. Do studie byli vybráni účastníci starší 55 let s nízkým základním počtem NK buněk, kteří trpěli opakovaným kašlem a nachlazením. Výsledky obou studií ukázaly, že ájurvédský čaj výrazně zlepšil aktivitu NK buněk. Protože však čaj obsahoval směs pěti ájurvédských bylin, mohla být za účinek zodpovědná kterákoli z nich, takže je třeba dalšího výzkumu, aby se zjistil vliv samotné ašvagandy. 

Zvýšení výkonu mozku

Ve studii zkoumající potenciální přínosy ašvagandy na posílení mozku byly 20 zdravým mužům po dobu 14 dnů náhodně podávány dvě 250mg kapsle extraktu ašvagandy nebo placeba. Na začátku a na konci dvoutýdenního testu měli vyplnit psychometrické testy. Po dvoutýdenní přestávce si léčbu vyměnili a byly provedeny další testy. U obou skupin bylo po užívání extraktu z ašvagandy pozorováno významné zlepšení reakčních časů ve srovnání s placebem. Studie však byla provedena pouze na mužích, takže stejné výsledky nemusí platit pro ženy. 

Kdo ji může užívat?

Užívání ašvagandy je pro většinu lidí bezpečné, i když její dlouhodobé účinky nejsou dosud známy. Jejímu užívání byste se měli vyhnout, pokud jste těhotná, kojíte nebo trpíte autoimunitním onemocněním nebo pokud vám lékař doporučí, abyste se jí vyhli. Lidé užívající léky na onemocnění štítné žlázy by měli být při užívání ašvagandy také opatrní, protože by mohla zvýšit hladinu hormonů. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se o užívání ašvagandy se svým praktickým lékařem, protože její vliv na hladinu cukru v krvi a krevní tlak by mohl ovlivnit dávkování.

 

ZDROJ

Související

Core Energetics - hledá se zdravé jádro

Core Energetics je evoluční proces, který pomáhá lidem osvobodit jejich srdce. Říká to Petr Ekl, který se metodě věnuje.


Zpátky k tělu s Core Energetics

Jak se Petr Ekl jako odborník na oblast IT dostal k metodě Core Energetics, která je zaměřená nejen na energii, pohyb a dech? Jeho příběh nepřipomíná stereotypní pohled na každodenní život běžného “ajťáka”.


Jak kurkuma prospívá našemu tělu?

V posledních několika letech se ve světě zdraví a krásy rozvinula posedlost určitým žlutým kořením. Na blozích o zdraví a v hipsterských kavárnách se o kurkumě píše jako o módním trendu a její milovníci ji přidávají prostě všude.


Jaký vliv má spánek na imunitní systém?

Výzkumy tvrdí, že kvalitní spánek napomáhá tělu v boji s infekcemi. Pokud vám ještě chybí právě ten poslední důvod k tomu, abyste na svém spánku začali pracovat, toto by mohl být on: spánek prospívá imunitnímu systému.


7 tipů, jak přirozeně podpořit imunitní systém

Jednoduše řečeno, funkcí imunitního systému je obrana těla před nákazou a onemocněním. Tento komplexní systém tvoří kožní buňky, krev, kostní dřeň, tkáně a orgány, které (pokud fungují správně) chrání tělo před patogeny, jako jsou například viry a bakterie.