Nejčastějšími typy přitom jsou tyto:
- Bolest z napětí
Tato bolest se nejčastěji projevuje jako pocit svírání kolem čela či po stranách a na zadní části hlavy. Její nejčastější příčinou je stres, hádky, zkrátka neklidná psychika. - Cervikogenní bolest hlavy
Tento typ bolesti je způsoben přenosem bolesti od krční páteře. Typicky se projevuje jen na jedné straně hlavy a je doprovázená také bolestmi krku a šíje. Její příznaky lze cítit také na spodní části lebky či za okem.
V závislosti na příčině může minimálně s některými typy bolestí hlavy velmi efektivně pomoci fyzioterapie. Ideální je samozřejmě svůj stav konzultovat přímo s fyzioterapeutem či jiným odborníkem, který nastaví cviky přímo na míru. V tomto článku vám každopádně přinášíme pět efektivních možností, které vám pomohou bolestem hlavy předcházet.
1. Zastrkování brady
Téměř každý, kdo pracuje v kanceláři, si kazí záda hrbením. Následující cvik poskytuje efektivní způsob, jak polohu hlavy, krku i ramen sladit tak, aby nezpůsobovala bolest.
Jak na to: Posaďte se hluboko do židle či křesla tak, abyste se hýžděmi a zády dotýkali opěradla. Poté zatáhněte bradu směrem k přední části krku, aniž byste předkláněli hlavu. Hlídejte, aby vaše páteř zůstala rovná. V této poloze vydržte pět sekund, poté se uvolněte. Opakujte desetkrát ideálně každou hodinu.
2. Protahování horního trapézu
Tím, že je během sezení náš horní trapéz často napjatý, postupem času tuhne a poté způsobuje bolesti hlavy. Tímto cvikem lze tento sval lehce uvolnit.
Jak na to: Vzpřímeně se posaďte či postavte. Poté ukloňte hlavu tak, jako byste chtěli položit své pravé ucho na pravé rameno. Ujistěte se, že vaše hlava je v jedné ose s tělem a páteř je narovnaná. Obě ramena mějte uvolněná. Poté v této poloze položte svou pravou ruku přes horní část levé strany hlavy a jemně hlavu zatáhněte doprava, abyste cítili tah od levého ramene ke krku. Vydržte asi půl minuty, poté se vraťte do původní polohy a cvik zopakujte i na druhou stranu. Na každou stranu proveďte dvakrát až třikrát.
3. Kočičí protažení
Tento cvik zlepšuje ohebnost a mobilitu páteře.
Jak na to: Klekněte si na zem na ruce a kolena. Kolena položte tak, aby byla vašimi boky a zápěstí pod vašimi rameny. Začnete v neutrální poloze s rovnými zády. Poté s nádechem záda prohněte, zvedněte hlavu i kostrč. Poté vydechněte a zároveň páteř vykleňte nahoru do oblouku, břišní svaly zatněte směrem k páteři a současně zatáhněte kostrč a bradu směrem k hrudi. Opakujte spolu s nádechy a výdechy po dobu jedné minuty.
4. Otáčení hlavy
Tento cvik je vhodný při problémech se zatuhlým krkem
Jak na to: Postavte se rovně, poté otočte hlavu doprava a dívejte se směrem přes pravé rameno. Vydržte v pozici asi deset sekund. Poté pomalu obraťe hlavu dopředu a zopakujte stejný pohyb i na levou stranu. Tuto sekvenci proveďte na každou stranu třikrát.
5. Stažení lopatek
Tento jednoduchý cvik vám pomůže přemoci tendenci vystrkovat hlavu a ohýbat záda, což je pozice, kterou v kancelářích vídáme velmi často.
Jak na to: Uvolněte ramena a poté si představte, že je mezi vašimi lopatkami tenisový míček. Poté lopatky přitlačte k sobě, jako kdybyste chtěli míček zmáčknout. Každou hodinu proveďte desetkrát.
Zdroj: Milada Kadeřábková