Slunce je primárním zdrojem vitamínu D, bez kterého budou chřadnout kosti, zuby…celá naše těla. Mimoto díky němu prospívá i psyché – stimuluje totiž produkci hormonů štěstí a dodává pleti zdravý vzhled. To všechno jsou důvody, proč je sluneční paprsek skvělý sluha, i když špatný pán.
Co dobrého nám sluneční záření nabízí?
Přispívá celkové pohodě a spokojenosti
Ačkoliv nepůsobí na každého stejně, obecně sluneční záření spouští produkci hormonů dobré nálady. I když je někdy nedostatek světla příčinou sezónní deprese, sluneční paprsky nám naštěstí „dobíjí baterky“.
Hormony dobré nálady upravují kromě nálady také chuť k jídlu, eliminují potřebu „dát si svačinku“ a chuť na mastná a přeslazená jídla. Proto je také jednodušší shodit pár kil v létě než v zimě. A abychom nezapomněli – infračervené paprsky spouští produkci endorfinů a zmírňují svalové napětí.
Podporuje okysličování
Slunce nás táhne ven z naší (obzvláště v posledních měsících) obvyklé reality čtyř stěn. Častěji větráme, více se okysličujeme, trávíme více času aktivitami v přírodě. Lepší okysličování v kombinace s intenzivnějším cvičením prospívá zdraví obecně.
Podporuje syntézu vitamínu D
Ta sice probíhá především na základě konzumace stravy s bohatým podílem tučných ryb a oleje z tresčích jater, UVB paprsky ji účinně podporují. Ale pozor: delší vystavení se slunečním paprskům neznamená, že získáte více vitamínu D. Pokud alespoň třikrát týdně nosíte krátký rukáv a vaše předloktí jsou odhalena alespoň po dobu 15 minut, bude stačit jen pár minut navíc. Nedostatek vitamínu D způsobuje únavu, svalovou slabost a někdy také svalovou slabost nebo křeče.
Zmírňuje nespavost
A to je zajímavé: během dne fungují naše těla jako stroje na solární pohon, a díky produkci melatoninu (hormon, který podporuje kvalitní spánek) pak v noci kvalitněji spíme. A když nás místo bzučícího budíku probudí dotek slunečních paprsků, vstává se prostě úplně jinak. A z postele se vykračuje pravou nohou.
Zlepšuje krevní oběh
A výrazně tak snižuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. UVB paprsky dovedou snížit krevní tlak a upravit krevní oběh. 15 minut na slunci také stačí k tomu, aby tělo začalo produkovat více bílých i červených krvinek, což zpětně stimuluje imunitu. Ale opět: čeho je moc, toho je příliš: s pobytem na slunci to nepřehánějte a vždy používejte ochranné krémy nebo oleje.
Podporuje kvalitu zubů, zabraňuje vzniku zubního kazu
Vitamín D je zásadní pro vstřebávání vápníku. A vápník je zase zásadní pro kvalitu zubů a kostí. Dejte si sluneční spršku – budete mít zdravé zuby bez kazů!
Pomáhá bojovat s kožními onemocněními
Psoriáza, vitiligo, ekzém – to jsou některé z kožních onemocnění, které sluneční záření pozitivně ovlivňuje. Nikdy se však neopalujte déle než 30 minut v kuse nebo „přes poledne“. Zkuste to raději až po páté hodině.
Stáváme se altruisty
Když je venku hezky, jsme štědřejší, podle studie amerického psychologa Michaela Cunninghama z roku 1979. Působení nebo nepůsobení slunečních paprsků ovlivňuje naše sociální interakce. Cunninghamův výzkum prokázal, že za slunečných dní dáváme vyšší spropitné a jsme ochotnější si navzájem pomáhat.
Snižuje krevní tlak
Podle studie z roku 2014, uvedené v odborném časopisu Journal of Investigative Dermatology, stačí 30 minut působení slunečního záření ke snížení krevního tlaku a tedy k omezení rizika rozvoje některých kardiovaskulárních onemocnění. Děje se tak částečně díky syntéze vitamínu D, a částečně díky produkci endorfinů, které mají zklidňující efekt. Stačí 30 minut – na pláži, v parku, na zahrádce kavárny, kdekoliv na slunci.
Posiluje imunitní systém
Syntéza vitamínu D posiluje imunitní systém a jsme tedy méně náchylní k infekcím, odolnější vůči virům a zánětlivým procesům v těle, které jsou součástí mnoha autoimunitních onemocnění.
Zvyšuje plodnost
Sluneční záření zvyšuje plodnost a hladinu testosteronu u mužů. Toužíte po dítěti? Léto přeje připraveným.
Podporuje růst vlasů
Do jisté míry je slunce pro vlasy požehnáním. Sluneční paprsky totiž stimulují krevní oběh v těle a tedy i v pokožce hlavy, což růst vlasů podporuje.
Zklidňuje oči
Přirozené světlo znamená v porovnání se světlem umělým menší zátěž pro oči. Stimuluje přirozenou produkci tzv. tyčinek, světločivných buněk sítnice, které zlepšují kvalitu zraku.
Omezuje riziko vzniku osteoporózy
Jak? Díky syntéze vitamínu D a jeho vlivu na kostní hmotu.
Podporuje pocení
Pocení je asi nejméně atraktivním důsledkem opalování. Věděli jste ale, že je dobré pro ledviny? Díky němu se totiž tělo zbavuje části škodlivin skrze pokožku. Nezapomeňte ale na dostatečný přísun tekutin a slané občerstvení – vyhnete se tak dehydrataci.
Všeho s mírou
Přes všechny výhody bychom se ale ohledně délky opalování měli držet při zemi. Tedy alespoň pokud nechceme riskovat poškození zraku, úžeh nebo také rakovinu kůže. Nadměrné opalování způsobuje předčasné stárnutí pokožky, spáleniny, vrásky, suchost pokožky a ztrátu její elasticity. Doporučuje se pravidelná kontrola znamének a konzultace jakýchkoliv změn s odborníky.
Kdy se nejlépe opalovat
Ačkoliv opalování může být zdraví velmi prospěšné, je lepší mít na paměti, že čeho je moc, toho je příliš. Abychom předešli škodám na těle, měli bychom v první řadě přemýšlet, kdy se opalovat.
- Většina lékařů a odborníků doporučuje opalování brzy ráno nebo později odpoledne, tj. před desátou hodinou dopoledne nebo po páté hodině odpoledne.
- Opalování v poledních hodinách může znamenat vystavení pokožky škodlivému záření, které způsobuje onemocnění jako rakovina kůže.
- Silné UV záření může mimo jiné způsobit závažné poškození zraku, pokud nejsou oči chráněny slunečními brýlemi.
A pokud si chcete zdravé a krásné opálení zachovat delší dobu, vyzkoušejte naše bobulky Solaire Gummies.